Ubezpieczenie komputera w domu

Ubezpieczenie komputera w domu

Sprawdź, czego dowiesz się w tym artykule:

  1. O czym powinniśmy pamiętać kiedy ubezpieczamy sprzęt elektroniczny?
  2. Czym różni się status sprzętu prywatnego i zarejestrowanego na firmę?
  3. Dlaczego wiele osób posiada ubezpieczenie nieruchomości, które w przypadku szkody nie zadziała prawidłowo?

Zdecydowana większość nieruchomości ubezpieczona jest połowicznie

Dziś znaczna część nieruchomości finansowana jest kredytem. Do kredytu, bank wymaga ubezpieczenia nieruchomości, proponując jednocześnie własne rozwiązania. Pułapka takich ubezpieczeń tkwi w tym, że banki najczęściej zabezpieczają tylko swoje interesy. Ubezpieczenie zabezpiecza jedynie mury i elementy stałe, czyli przedmioty przymocowane do murów na stałe.
Ruchomości, czyli to wszystko co przynosimy do domu w czasie przeprowadzki, często nie jest ubezpieczone. Dotyczy to zarówno zdarzeń losowych, takich jak pożar czy zalanie, ale również kradzieży sprzętu.

Sprzęt użyczony 

W warunkach ogólnych wielu towarzystw ubezpieczeniowych sprzęt, który nie jest naszą własnością, będzie chroniony tylko do określonej kwoty. Warto jest wiedzieć, czego możemy się spodziewać po naszym ubezpieczeniu.

Przykłady:

  • AVIVA – maksymalnie do wysokości kwoty 1.000 złotych
  • Allianz– 20% sumy ubezpieczenia dla ruchomości domowych, ale nie więcej niż 20 000 złotych łącznie na całość sprzętu firmowego
  • Warta – sprzęt firmowy do 10 000 zł (w wariancie KOMFORT)

Limity ubezpieczeniowe na sprzęt elektroniczny

Sprzęt elektroniczny w OWU, bardzo często jest wydzieloną kategorią ruchomości domowych. Warto sprawdzić, jaki procent sumy ubezpieczenia obejmuję sprzęt elektroniczny. Inny % może dotyczyć zdarzeń losowych, a inny kradzieży.

Przykłady:

  • AVIVA – maksymalnie do wysokości kwoty odpowiadającej 50% sumy ubezpieczenia elementów stałych i ruchomości domowych
  • PZU – sprzęt komputerowy do 50% sumy ubezpieczenia

Wartość rzeczywista a odtworzeniowa

Niemal każde mienie możemy ubezpieczyć według wartości rzeczywistej lub nowoodtworzeniowej.

Ubezpieczenie według wartości rzeczywistej będzie zdecydowanie tańsze. Jednak należy zdawać sobie sprawę, że w przypadku szkody otrzymamy zwrot w wysokości rzeczywistej, czyli pomniejszonej o amortyzację. W uproszczony sposób można powiedzieć, że otrzymamy pieniędzy tyle, aby odkupić identyczny sprzęt, ale również używany.

Ubezpieczenie według wartości odtworzeniowej jest droższe, ale w razie szkody zadziała zdecydowanie lepiej. Do zwrotu otrzymamy równowartość gotówki pozwalającą na zakup nowego sprzętu.

To ważna różnica biorąc pod uwagę, że komputery są chyba najszybciej starzejącym się sprzętem ektronicznym.

Rozpatrując poprawność ubezpieczenia sprzętu komputerowego, powinniśmy najpierw odpowiedzieć na pytanie dotyczące pochodzenia tego sprzętu. Inny będzie status prawny pod względem ubezpieczenia sprzętu, którego jesteśmy właścicielami prywatnie. Inaczej musimy patrzeć na komputer użyczony przez firmę, w której jesteśmy zatrudnieni. Jeszcze inaczej na komputer czy inny sprzęt zarejestrowany na firmę, w której jesteśmy właścicielami.

Pracujemy na sprzęcie firmowym

Będąc zatrudnieni w branży IT znaczną część czasu pracy spędzamy pracując z domu. Do pracy używamy sprzętu służbowego. Komputery albo użyczone sprzęty, są zazwyczaj warte kilka tysięcy złotych. Warto więc zadbać o to, aby w przypadku kradzieży, firma nie obciążyła nas za utracony sprzęt.