Co w branży IT bardziej się opłaca – jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.

Co w branży IT bardziej się opłaca - jednoosobowa działalność czy spółka z o.o.

Z artykułu dowiesz się:
1. Zalety i wady prowadzenia firmy poprzez jednoosobową działalność gospodarczą.
2. Zalety i wady Spółki z o.o.
3. Na jakich etapach działalności opłaca się przekształcenie w Spółkę z o.o.

Wstęp

Proces przechodzenia z pracownika etatowego branży IT do samozatrudnienia, a następnie do utworzenia spółki z o.o. powoli staje się standardem. Im wyższe dochody pracownika, tym większa motywacja pracowników i pracodawców do zmiany etatu w działalność gospodarczą.

Jeśli jesteś zatrudniony w IT, pewnie przynajmniej raz rozważałeś założenie działalności gospodarczej. Jeśli już ją prowadzisz, możliwe, że rozważasz przekształcenie firmy na spółkę z o.o. Postaramy się opisać zalety, jak i wady prowadzenia działalności przy obu tych rozwiązaniach.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

Młody przedsiębiorca, najczęściej od takiej formy działalności rozpoczyna swoją przygodę z biznesem.

Zalety:

Niski ZUS przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności
W roku 2019 kwota składki będzie wynosić 539,35, jeśli nie będziemy płacić dobrowolnej składki chorobowej lub 555,89 zł z chorobowym. Pamiętajmy jednak, że preferencyjne stawki kończą się po dwóch latach prowadzenia działalności. Po tym czasie składka wynosić będzie odpowiednio 1246,92 zł i 1316,97 zł.

Niższe opłaty za prowadzenie księgowości na książce przychodów i rozchodów
Prowadzeniem księgowości na książce przychodów i rozchodów na upartego możemy się zająć sami. Mimo to doradzam zatrudnienie biura rachunkowego, tak aby samemu zająć się tym, na czym znamy się lepiej. Mimo że można spotkać reklamy, w których ceny za książkę przychodów i rozchodów są identyczne, z pełną księgowością to w praktyce za tą samą ilość dokumentów zapłacimy blisko dwa razy więcej. Podstawowy koszt prowadzenia księgowości przy kilku fakturach zmieścić się powinien w 150 zł.

Łatwiejszy sposób dostępu do gotówki zgromadzonej w firmie
Przy jednoosobowej działalności gospodarczej pieniądze firmy i nasze to w zasadzie to samo. Możemy wypłacić pieniądze prosto z konta na dowolny cel. Taki manewr w przypadku Spółki jest niemożliwy.

Wady:

Całkowita odpowiedzialność całym majątkiem
Zasadniczą wadą prowadzenia biznesu w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, jest odpowiedzialność za niepowodzenia firmy własnym majątkiem. Wierzyciele firmy mogą dochodzić swoich należności zarówno z majątku firmy, jak i prywatnego jej właściciela.
Im większy jest twój biznes, tym większe mogą być zobowiązania, a przez to ewentualne konsekwencje niepowodzeń. Zabezpieczenie własnego majątku są uważane za główną zaletę i powód prowadzenia działalności w formie Spółki z o.o.

Mniejszy prestiż firmy
Jednoosobowe działalności gospodarcze na tle Spółek, postrzegane są jako podmioty młodsze, mniejsze i mniej stabilne. To może utrudniać negocjacje i walkę o najlepsze kontrakty.

Spółka z o.o.

Zalety:

Odpowiedzialność finansowa ograniczona do majątku spółki
Oznacza to, że w przypadku niepowodzenia stracimy tylko majątek spółki, a nie nasz prywatny. Wspólnicy spółki, co do zasady, nie odpowiadają swoim majątkiem za zobowiązania spółki. Należy pamiętać, że będąc w zarządzie spółki mamy obowiązek zgłosić upadłość spółki w terminie 30 dni od dnia powstania podstaw do ogłoszenia upadłości.

Większy prestiż
Prowadząc rozmowy z dwoma partnerami – jednoosobową działalnością gospodarczą i spółką z o.o. – będziemy uważać spółkę za podmiot cieszący się większym zaufaniem. To ułatwi nam prowadzenie negocjacji z większymi podmiotami. Jednoosobowa działalność może być traktowana gorzej w takich negocjacjach.

Zbycie udziałów w spółce
Łatwiejszy podział majątku spółki i sprzedaż jej udziałów. To sprawia, że ewentualny rozwój firmy możemy finansować poprzez podział przedsiębiorstwa i zbycie udziałów. Szansa na takie pozyskanie kapitału w jednoosobowej działalności gospodarczej jest niemożliwa.

Wady:

Podwójne opodatkowanie
Spółka z o.o. płaci podatek dochodowy od osób prawnych CIT. Podstawowa stawka podatku CIT wynosi 19%. Jako właściciel spółki wypłacając z niej pieniądze, zapłacisz podatek dochodowy PIT. Można powiedzieć, że płacisz dwa razy podatek od tych samych pieniędzy. Jednak przy właściwym planowaniu i optymalizacji podatkowej, możesz osiągnąć sytuację, w której płacąc dwa podatki, zapłacisz realnie mniej niż przy płaceniu zwykłego podatku dochodowego.

Większy koszt prowadzenia księgowości
Koszt pełnej księgowości w ostatnich latach znacznie spadły. Niestety prowadzenie pełnej księgowości nadal jest droższe. Zaletą będzie w tym przypadku, lepszy wgląd w finanse naszego przedsiębiorstwa.

Trudniejszy dostęp do gotówki
Spółka z o.o. ma odrębną osobowość prawną. Sprawia to, że wypłacanie pieniędzy z kasy spółki musi przebiegać w inny sposób.
Istnieje kilka sposobów na wypłacenie środków ze spółki:
– dywidenda
– powierzenie obowiązków i stanowiska prezesa spółki
– delegacje
– szkolenia
– wynajem powierzchni biurowej

Podsumowanie

Myślę, że zarówno jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka z o.o. mają swoje zalety na poszczególnych etapach działalności przedsiębiorstwa. Im większe obroty firmy i ewentualna odpowiedzialność, tym bardziej należy rozważyć założenie spółki z o.o.
Jednak czy jest sens, zaczynać przygodę z biznesem od razu rozpoczynając od Spółki z o.o.? Na to pytanie każdy przedsiębiorca musi już sam sobie odpowiedzieć.

Niezależnie od wybranej ścieżki kariery, warto pamiętać o ubezpieczeniu w razie chwilowej niezdolności do pracy. Czy jako właściciel jednoosobowej działalności, czy prezes prężnie rozwijającej się spółki – możesz mieć solidne zabezpieczenie w postaci Ubezpieczenia od utraty dochodu.

Tagi: