Jaki fotel dla programisty wybrać?

jaki fotel dla programisty wybrać

w tym artykule dowiesz się:

• Jaki fotel dla programisty wybrać?
• Fotel dla programisty – jaki jest idealny?
• Najlepszy fotel dla programisty – nasz subiektywny ranking

Jaki fotel dla programisty wybrać?

Tryb pracy siedzącej jest dość niewdzięcznym dla organizmu człowieka. Niestety, programiści i informatycy regularnie doświadczają niezrozumienia ze strony rzeczy martwych, a w przypadku tematu obecnego wpisu – ze strony fotela do pracy

Mogłoby się wydawać, że praca siedząca, przy stole, z kubkiem gorącej kawy obok, to praca wymarzona. Pewnie dla wielu tak właśnie jest. Jednak nasuwa się pytanie – co należy przygotować, aby dzień w pracy przed komputerem nie zmęczył, a chęć realizacji zawodowej szła w parze ze zdrowiem? Co do tego ma fotel do komputera i dlaczego tak mało się słyszy o ciężkiej pracy w pozycji siedzącej? Póki co więcej jest pytań, a mniej odpowiedzi, zaraz postaram się to zmienić. 🙂 

Praca programisty – 8 godzin bezruchu

Stereotypowy programista ma fotel do komputera. Przede wszystkim siedzi i na tym zatrzymuje się statystyczny Kowalski. Mało kto analizuje jaki jest wymiar pracy ludzi od IT. Często jest tak, że praca przy komputerze nie wystarcza. Wtedy spokój w biurze zamienia się na średnio przytulną halę produkcyjną, a dokładnie na stolik, który ma jedną nogę nieco krótszą od drugiej. Dość dynamiczny scenariusz na 8-godzinny dzień pracy człowieka od IT, prawda? 

Pamiętajmy, że programista to strateg, autor nietuzinkowych rozwiązań, a to wymaga skupienia i komfortowych warunków. 

jaki fotel dla programisty wybrać?

Fotel dla programisty – jaki jest idealny?

Dokonam krótkiej analizy wyposażenia biura programisty. Znów wejdę w buty statystycznego Kowalskiego, bo tym okiem oceniamy przeważnie wszystko, co oceniać chcemy. 

Na pierwszym miejscu klasyfikuje się wygodne i przestrzenne biurko, dostosowane wysokością, wręcz spersonalizowane. Kolor i okleinę pozostawię innemu, równie statystycznemu Kowalskiemu.

Kolejnym narzędziem jest komputer, jednak tu nie będę silić się na ocenę, wymaga to raczej odrębnego wpisu na blog.

Czas na fotel do pracy przy komputerze. Przy tym elemencie kłania się pojęcie ergonomii. Nic tak nie sprzyja realizacji projektów przed ekranem jak ergonomiczny fotel do komputera. Możliwość ustawienia odpowiedniej pozycji siedzącej to podstawa wielogodzinnej pracy. Ergonomiczny fotel daje możliwość balansu ciała, paradoksalnie mamy do czynienia z siedzeniem dynamicznym. To jest bardzo ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Skoro o zdrowiu mowa…Przy wyborze fotela do pracy przy komputerze, duży wpływ mają pozorne szczegóły. Zajmę się oceną trzech, kluczowych elementów, które odpowiednio dobrane, uczynią fotel dla programisty idealnym.

Podłokietniki – niby nic, na pozór rzecz zbędna, bo przecież ręce same sobie poradzą. A jednak nie. Niejeden fizjoterapeuta teraz się uśmiecha i czeka na komentarz ze strony statystycznego Kowalskiego. Otóż znając już możliwości XXI wieku, szybki internet i jeszcze szybsze nadgarstki podczas pisania przy komputerze, możemy wpaść w pułapkę. Zgięcia w łokciu podczas pracy przy biurku to kąt 90 stopni. To z kolei zmusza ręce do utrzymania konkretnej pozycji. Bez podłokietników jest to bardzo trudne, może nie na początku kariery pracy programisty, jednak z pewnością w okolicach czterdziestego roku życia organizm upomni się o swoje. Liczne urazy czy zapalenia stawów to konsekwencje nieprzystosowanego sprzętu.

Ważne jest, aby sprawdzić rodzaj podłokietników w fotelu, a tu kłaniają się trzy jego rodzaje: 

Nieruchome – tutaj już nic z nimi nie zrobimy

Podnoszone – regulacja wysokości

Podnoszone z regulacją kąta nachylenia – coś dla wymagających 🙂

Optymalnym rozwiązaniem jest ostatni rodzaj, czyli te, które mają najwięcej funkcji. Pozwala to na dogodne i komfortowe ustawienie pozycji do pracy.

jaki fotel dla programisty wybrać

Zagłówek: zacznijmy od tego, że wygodny fotel do komputera to fotel z zagłówkiem. Kropka. Tu mógłbym zakończyć akapit, jednak dodam parę ważnych zdań. Przede wszystkim – zagłówek pełni bardzo ważną rolę: podtrzymuje zmęczoną głowę i utrzymuje stabilne podparcie. Tutaj również do wyboru są trzy rodzaje:

  • Nieruchome 
  • Podnoszone 
  • Podnoszone z funkcją pochylania

Niezależnie który wybierzecie, wszystkie spełniają swoją kluczową rolę – chronią kręgi szyjne oraz głowę przed przeciążeniem.

Podparcie pod lędźwie. Kręgosłup w pozycji siedzącej może cierpieć. Pozornie odpoczywa, a tak naprawdę wykonuje ogromną pracę. Biorąc pod uwagę jego budowę, należy przyjrzeć się miejscu, gdzie występuje wklęsłość (okolice lędźwiowe). To jest to miejsce, które w życiu statystycznego Kowalskiego podczas dźwigania ciężkich przedmiotów boli najbardziej. 

Wsparcie tej części ciała jest ogromnie ważne, gdyż ból odcinka lędźwiowego może doskwierać przez wiele dni, a nawet tygodni. Wygodny fotel do biurka z podparciem pod lędźwie jest rozwiązaniem idealnym dla osób z branży IT. Dodatkowo dla osób, które z komputerem mają do czynienia również poza pracą, istnieją fotele gamingowe, które posiadają specjalną poduszkę pod lędźwie. To się nazywa – nie wychodzić ze strefy komfortu! 🙂

Najlepszy fotel dla programisty – nasz subiektywny ranking

Według stworzonego na potrzeby tego wpisu rankingu, chciałbym wskazać konkretne modele foteli, które naszym zdaniem są godne uwagi. Umówmy się – wachlarz możliwości jest spory, jednak to nie zniechęciło nas do rozmów i pojedynków na argumenty, dlaczego akurat te modele wskażemy jako the best one. 

Czołówkę otwiera pozycja znana z pochodzenia szwedzkiego – fotel MARKUS. Jestem świadomy, że społeczeństwo dzieli się na tych, którzy IKEA uwielbiają i tych, którzy chcą ją kojarzyć jedynie z klopsikami drobiowymi. Tak naprawdę teoria ta dotyczy również fotela MARKUS. Jego pochodzenie bowiem może kojarzyć się z taśmową produkcją, co mogłaby wpłynąć na komfort siedzenia. Nic bardziej mylnego. MARKUS umożliwia kontrolę nad nachyleniem i wysokością, ma wbudowane podparcie odcinka lędźwiowego oraz podłokietniki. Materiał, który okala siedzisko jest siatką, dzięki czemu istnieje swobodny dostęp powietrza. Kolejną zaletą jest cena: 500-600zł, co nadal umacnia wysoką pozycję tego mebla na naszej liście. Jakie są zatem wady MARKUSA? Czepialscy i bardziej wymagający mogą narzekać na brak dodatkowych udogodnień, bajerów. Jednak z pewnością przed zakupem fotela dla programisty należy przetestować ten model, może zaraz po obiedzie i szwedzkich klopsikach? 🙂

jaki fotel dla programisty wybrać

Kolejna pozycja w rankingu to okrzyknięty bestsellerem – fotel Ergohuman marki Grospol. Jak sama nazwa wskazuje – ergonomiczny fotel, który mnogością funkcji zainteresuje niejednego programistę. Możliwość dostosowania ustawień i nowoczesny styl, to nie jedyne zalety tego fotela.

Mechanizm Synchro sprawia, że fotel jest w stanie naśladować ruchy użytkownika, a sterowanie joystickiem znajdzie funów nie tylko wśród zagorzałych graczy komputerowych. Mamy tu również do czynienia z regulowanymi podłokietnikami oraz komfortowym podparciem lędźwi. Dla tych, którym nudno z czarnym obiciem, producent zapewnia wybór: od koloru siedziska po rodzaj tapicerki siedziska. Jeden fotel, a tyle udogodnień.

Kolejny wariant z naszego wachlarza to fotel, któremu może przyjrzeć się sam lekarz. Zobaczy tu bowiem takie udogodnienia, które z marszu mógłby przypisać na receptę nie tylko programiście. Fotel K4 ELEGANCE W KULIK SYSTEM, bo o nim mowa, dedykowany jest osobom z branży IT, które spędzają nawet całe dni przed komputerem. Jako jeden z niewielu posiada atest medyczny, potwierdzający funkcje prozdrowotne i rehabilitacyjne. Z zalet wymienia się takie właściwości, które pomogą w komfortowym siedzeniu osobom z problemami stricte zdrowotnymi: z hemoroidami, prostatą czy dyskopatią. Specjalnie wyprofilowane oparcie z wybrzuszeniem chroni kręgosłup, zaś mechanizm synchron pozwoli na zmianę kąta siedziska do oparcia w stosunku 2:1 – czyli przy jednoczesnym opuszczaniu oparcia do tyłu, siedzisko wysuwa się do przodu. Kto by pomyślał, że zwykły fotel mógłby tyle zrobić dla naszego zdrowia?

Podam jeszcze jedną pozycję fotela godnego uwagi. Wyróżnię konkretną pozycję, jednak uwaga powinna skupić się na całej rodzinie foteli gamingowych. Czy właściwie fotel gamingowy to dobry fotel dla programisty? Zdania są podzielone, gdyż krąży opinia wśród ludzi z branży IT, że fotel gamingowy nie jest idealnym dla ich trybu pracy. Fotele dla graczy „uniosą” dużo krócej pracującego niekiedy 14 godzin dziennie programistę, niż fotel jemu dedykowany. Jednym z przedstawicieli foteli gamingowych jest Diablo V-Dynamic – tu już typ ergonomiczny, gdyż zaznaczyć trzeba, że fotele gamingowe często ergonomiczne nie są. Propozycja ta, podobnie jak MARKUS z Ikea jest dla niewymagających. Jednak tak jak wspominałem – dla jednych będzie on za słaby, dla innych – szczytem marzeń. 

Ergonomiczny fotel do komputera to sprzęt na wagę złota. Dlatego niekiedy ceny tego typu mebli są dość wysokie. I znów – okiem nie ekspertów mogłoby się wydawać, że fotel powinien spełniać przede wszystkim jedną funkcję – do siedzenia, ale nic bardziej mylnego. Fotel dla programisty to często biuro dyrektora, sala konferencyjna i kawiarnia w jednym. Obok troski o zdrowie to kolejny argument do stwierdzenia, że taki wydatek jest konieczny.

Słowem podsumowania, chciałbym zaznaczyć ważną kwestię: dobry fotel dla programisty to jest jedno. Zaś regularne ćwiczenia i przerwy w pracy przed komputerem to drugie. Przynajmniej 5 minut na każdą godzinę w pracy siedzącej, stanowi bardzo dobry fundament do utrzymania prawidłowej postawy i dobrego samopoczucia. A przecież jakże to w pracy jest ważne…zwłaszcza to drugie 🙂

1 komentarz do “Jaki fotel dla programisty wybrać?

  1. Przyznam, że wybór odpowiedniego fotela do pracy przy komputerze wydaje się kluczowy. Sam wielogodzinny czas spędzony przed ekranem toczyłby spore tchnienie na wybór ergonomicznego modelu. Dzięki temu zyskałbym komfort i zdrowie kręgosłupa. Ciekawi mnie, czy ktoś z Was ma jakieś konkretniejsze rekomendacje w tym temacie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *