Dlaczego informatyk powinien mieć ubezpieczenie z tytułu niezdolności do pracy ?

Czego możesz dowiedzieć się z artykułu

1. Jak osoba prowadząca działalność gospodarczą w branży IT, może zabezpieczyć finansowo siebie, na wypadek długiej choroby.
2. Czym różni się Niezdolność do samodzielnej egzystencji od Niezdolności do pracy. Co to oznacza, w kontekście pracy w branży IT.
3. Jak w prosty i tani sposób zapewnić sobie środki na leczenie i rehabilitację.

Wstęp

Choroba lub wypadek może spowodować chwilową lub trwałą niezdolność do pracy. Pracownik branży IT jest często jedynym lub głównym żywicielem rodziny. Z tego powodu wszystko (no, może oprócz czkawki…), może spowodować całkowite zawalenie się domowego budżetu.

Łatwo powiedzieć: „kup polisę”. Prawdziwym wyzwaniem jest jednak wybór takiej, która będzie dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. W końcu każdy z nas jest inny, prawda? Na rynku możemy znaleźć niezliczoną liczbę ofert. Dobrej polisy szuka się równie trudno, co używanego Opla Astra z prawdziwym przebiegiem. Najlepszym rozwiązaniem będzie w tej sytuacji jasne określenie już na początku, czego oczekujemy od ubezpieczenia. Znacznie zwiększy to prawdopodobieństwo dokonania właściwego wyboru polisy.

Zagrożenia branży IT

Siedzący tryb pracy

Jeśli nie ruszasz się sprzed komputera, najprawdopodobniej po kilku latach nabawisz się zwyrodnienia kręgosłupa, bólów nadgarstków i obręczy barkowej. Dorobisz się również sporego zapasu kalorii, które dumnie przysiądą w okolicach twojego pasa. Nadwaga sprawi, że serce łomotać zacznie już na samą myśl, o pokonaniu wzniesienia wysokości Daewoo Tico.

Już sama tylko nadwaga, o którą nie trudno przy siedzącym trybie pracy może powodować wiele chorób. Problemy z kręgosłupem, stawami, nadciśnienie, cukrzyca czy choroby serca to tylko kilka z nich.

Musimy pamiętać, że ubezpieczenie kupuje się często na lata. Nawet jeśli dziś jesteśmy w świetnej formie, jest to dobry moment, aby zabezpieczyć się na przyszłość.

Ruch również stanowi zagrożenie

Nie samym siedzeniem żyje jednak deweloper! Chodzisz na kosza, biegasz, zimą jeździsz na narty. Brawo! To godne pochwały. Niestety sprawia to, że po bliskim spotkaniu z deską pewnego snowboardzisty, możesz sobie zafundować artroskopię kolana. Zabieg można oczywiście wykonać na NFZ. Jednak termin zabiegu, skutecznie odstrasza nawet najbardziej cierpliwych. W praktyce zabieg wykonuje się albo całkowicie prywatnie, albo płacąc za wizyty w prywatnym gabinecie, dzięki czemu cudownie przeskoczymy kolejkę w NFZ.

Zarówno w jednym jak i drugim przypadku potrzebne są pieniądze, najpierw na leczenie później na rehabilitację.

Jaki jest koszt ubezpieczenia zwrotu kosztów leczenia ?

Ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia nieszczęśliwych wypadków, można wykupić już za sto złotych rocznej składki. Koszt niewielki, a może nam zaoszczędzić sporo gotówki i masę kłopotów związanych z leczeniem. Osobiście dziwię się, że jest to ubezpieczenie niezbyt powszechne i dość tanie, jak na otrzymywane w zamian zabezpieczenie.

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków

Czy warto mieć dobre ubezpieczenie grupowe i czy jest ono wystarczającym zabezpieczeniem?

Najpierw rozważymy, jak zabezpieczyć takie sprawy jak drobne złamania i wizyty w szpitalu.
Wielu informatyków ma możliwość skorzystania z ubezpieczenia grupowego. Zawsze powtarzam, że jeśli jest taka możliwość, nie ma co się zastanawiać – trzeba brać.

Za stosunkowo niewielką składkę można otrzymać zakres ubezpieczenia tak szeroki, jak tama w Irkucku. Niestety zwykle kwoty zawarte w ubezpieczeniu grupowym, ledwo wystarczają na opłacenie kosztów prostego złamania.

Zakres ubezpieczenia grupowego sprawia, że czujemy się z nim znacznie pewniej. Jeśli jednak ominiemy wysokie sumy ubezpieczenia od śmierci w skutek wypadku komunikacyjnym i zerkniemy niżej na opcje, takie jak poważne zachorowania i niezdolność do pracy, to może okazać się, że na tak poważne zdarzenia ubezpieczenie grupowe zabezpiecza nas jedynie na kwotę kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Zarówno przy nowotworze, jak i chorobie powodującej niezdolność do pracy, takie kwoty to kropla w morzu potrzeb.

Najczęściej jedynym ubezpieczeniem zapewniającym wysokie sumy na wypadek niezdolności i poważnej choroby jest polisa indywidualna.

Trwała niezdolność do pracy.

Gdy wspominamy o zagrożeniach dla branży IT, nie możemy zapomnieć o terminie trwałej niezdolności do pracy.

Jako informatyk narażony jesteś na zwyrodnienia kręgosłupa, a także problemy ze wzrokiem. Zwyrodnienie kręgosłupa, rzadko przybiera formę, w której informatyk nie może pracować. Niestety utrata wzroku powoduje, że o pracy przy komputerze możemy zapomnieć.

Brak możliwości czytania może być spowodowany nie tylko problemami zlokalizowanymi w gałce ocznej. Zdarza się, że jednym z ubocznych skutków udaru jest brak możliwości złożenia liter w sensowną całość. Niby drobiazg, ale powoduje duże problemy.

Niezdolność do pracy jest w towarzystwach ubezpieczeniowych opcją, która nie jest łatwo dostępna. Wypłatę można otrzymać wtedy, kiedy towarzystwo stwierdzi trwałą niezdolność do jakiejkolwiek pracy.

W pierwszych latach mojej pracy podchodziłem do sprzedaży tej opcji zdrowotnej dość ostrożnie. Bardzo bałem się, że towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty, ponieważ klient nie spełni restrykcyjnych warunków. Po latach doświadczeń mogę powiedzieć, że warto tę opcję wykupić. Sam posiadam ją w swoich polisach.

Niezdolność do samodzielnej egzystencji

W ubezpieczeniach na życie, jako opcję dodatkową, można spotkać niezdolność do samodzielnej egzystencji. Dość często mylona jest z Niezdolnością do pracy. Ważne, abyśmy mieli świadomość, jaka jest jej definicja, żeby wiedzieć, kiedy należy nam się wypłata. Aby otrzymać wypłatę sumy ubezpieczenia, należy spełnić minimum trzy punkty takie jak:

1. Niezdolność do samodzielnego poruszania się

2. Niezdolność do samodzielnego odżywiania

3. Wykonywanie podstawowych czynności fizjologicznych

Już samo prześledzenie tych punktów, pokazuje nam, jak ciężko spełnić wymogi.

Jeśli w wypadku stracimy wzrok, o pracy przy komputerze będziemy mogli zapomnieć. Jednak w myśl tej definicji nie będziemy niezdolni do samodzielnej egzystencji. Będziemy mogli przecież samodzielnie się poruszać i odżywiać, więc wypłaty nie otrzymamy.

Warto zwrócić uwagę, którą opcję – niezdolność do pracy, czy niezdolność do samodzielnej egzystencji – posiadamy w swoich polisach.

Ubezpieczenie od utraty dochodu

Jeśli, jako pracownik branży IT prowadzisz działalność gospodarczą, możesz dodatkowo wykupić ubezpieczenie od utraty dochodu. To ubezpieczenie pokryje straty związane z brakiem możliwości wykonywania swoich obowiązków w pracy. Powodem może być nawet krótkotrwała choroba. Wystarczy, że przebywamy obecnie na L4. Należy pamiętać, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci nam dokładnie tyle, ile wynika z naszej książki przychodów i rozchodów.
Firmami, które posiadają ten rodzaj ubezpieczeń, są między innymi Lloyds i Interrisk.

Prywatne ubezpieczenie chorobowe dla branży IT

Podsumowanie

Ubezpieczenie jest produktem, który należy dostosować do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Nie każdy opisany punkt będzie nas dotyczyć. Ubezpieczenie, to bardziej droga niż ostateczne cel. Powinno się zmieniać, tak jak zmienia się nasze życie. Żenimy się lub wychodzimy za mąż, kupujemy mieszkanie lub dom, rodzą się i dojrzewają nasze dzieci. Na każdym etapie życia nasze potrzeby ubezpieczeniowe będą inne. Warto spotykać się i rozmawiać o ubezpieczeniu. Jeśli jesteście zainteresowani taką rozmową, wystarczy zadzwonić tel. 502 230 632 lub wypełnić formularz kontaktowy.

Podobne artykuły

Menu

Masz pytania? Zostaw kontakt oddzwonimy i wyjaśnimy wątpliwości.

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podane dane zostaną wykorzystane tylko do jednorazowego kontaktu.