Jak wybrać OC zawodowe programisty?

Nieumyślne usunięcie danych komputerowych, niepoprawnie działające oprogramowanie, nieudana integracja aplikacji, naruszenie praw własności intelektualnej czy praw dotyczących danych osobowych – to tylko wybrane zdarzenia, które mogą przytrafić się programiście. Dodajmy – nawet temu bardzo doświadczonemu. Zła wiadomość jest taka, że standardowe OC w podobnych przypadkach po prostu nie będzie działać. Dobra: na rynku pojawiło się już OC zawodowe programisty, oferujące ubezpieczonemu szeroki zakres ochrony. Na czym konkretnie polega działanie takiej polisy? Czy sprawdzi się ona wyłącznie w przypadku dużych podmiotów, czy także tych mniejszych oraz firm jednoosobowych? No i najważniejsze – czy warto? O tym wszystkim przeczytasz w dzisiejszym wpisie. 

Czy OC zawodowe programisty to polisa obowiązkowa?

Ubezpieczenie OC dla programistów nie jest z zasady obowiązkowe. Choć duże firmy, w szczególności zagraniczne, mogą takowego wymagać, by w ogóle podjąć z danym podmiotem współpracę. Jeszcze do niedawna na rynku polskim można było znaleźć jedynie OC zawodowe programisty przeznaczone dla dużych firm – takich, które mogły pochwalić się wielomilionowymi obrotami. Teraz, na szczęście, sytuacja powoli ulega zmianie. Coraz więcej ubezpieczycieli ma w swojej ofercie propozycje polis dedykowanych mniejszym podmiotom, a nawet firmom jednoosobowym. I choć ubezpieczenie tego rodzaju nadal nie jest (i zapewne nigdy nie będzie) obowiązkowe, warto się nim zainteresować. Dlaczego? Ponieważ zakres ochrony, jaki oferuje, jest naprawdę imponujący.

OC zawodowe programisty i rozszerzenia do polisy

Ubezpieczenie OC dla branży IT 

Polisa ta chroni programistę przed konsekwencjami naruszenia umowy w sytuacji, kiedy jego produkty i usługi nie odpowiadają uzgodnionej specyfikacji. Przykładami mogą być chociażby wadliwa aplikacja czy nieudana, powodująca straty integracja systemów. Ten rodzaj OC zawodowego programisty to także ochrona w przypadku uszkodzenia dokumentów i danych, a także w przypadku szkód, które wyrządzą podwykonawcy. 

Ubezpieczenie Cyber

To rozszerzenie polisy zapewnia ochronę danych, które znajdują się bezpośrednio w sieci.  Posiadający to rozszerzenie do OC zawodowego programista zyskuje także ochronę przed skutkami cyberataku, który może wiązać się np. z wykradzeniem danych i wymuszeniem okupu. 

ubezpieczenie cyber

Ubezpieczenie Cyber osób trzecich

Celem tego dodatkowego rozszerzenia polisy OC dla programistów jest ochrona przed następstwami naruszenia bezpieczeństwa sieci. Możemy do nich zaliczyć utratę danych osób trzecich, środków pieniężnych, papierów wartościowych) oraz naruszenia bezpieczeństwa płatności (np. wycieku danych z kart płatniczych klientów). 

Programista – zawód wysokiego ryzyka

O tym, jak kosztowne mogą okazać się zarówno błędy samych informatyków, jak i skutki, przekonało się w przeszłości wiele podmiotów. Oto przykłady:

W roku 2008 na lotnisku Heathrow wprowadzono nowy system do obsługi bagaży. Mimo wcześniej przeprowadzonych testów okazało się, że nie był on wolny od błędów. Błędów na tyle poważnych, że w ciągu 10 dni nie mogło zostać nadanych 42 tysiące bagaży. Doprowadziło to do odwołania ponad 500 lotów i do milionowych strat.1 Czy osoby odpowiedzialne za poprawne działanie systemu posiadały OC zawodowe dla programistów? Miejmy nadzieję, że tak…

W roku 2015 Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ujawnił kilkaset adresów e-mailowych osób, które zaciągnęły kredyty we frankach szwajcarskich. Zostały one rozesłane mailowo do wszystkich frankowiczów, którzy komunikowali się z urzędem. Zamiast do jednej osoby, korespondencja wysłana została seryjnie w taki sposób, że każda osoba mogła zobaczyć adres e-mailowy osób pozostałych. Błąd ludzki? Oczywiście…2

Zagrożenia w branży IT

Trochę statystyki: jak pokazały badania przeprowadzone przez firmę Check Point, w I półroczu 2020 roku przeciętną polską firmę hakerzy atakowali średnio 310 razy w ciągu jednego tygodnia. Najczęściej wykorzystywali trojana zdalnego dostępu Agent Tesla, który m.in. jest w stanie monitorować i gromadzić dane wejściowe klawiatury oraz przechwytywać dane uwierzytelniające do poszczególnych programów. Co istotne, tylko 13 procent złośliwych plików dostarczonych zostało drogą mailową – pozostałe 87% pobrano bezpośrednio z serwerów…3

Podane przykłady i przywołane statystyki świadczą o jednym: programista to zawód, który wiąże się z dużym ryzykiem. Z jednej strony – ten się nie myli, kto nic nie robi. Z drugiej – błędy w tym akurat zawodzie nie są łatwo wybaczane. Zwłaszcza, gdy stawką są duże pieniądze (np. z powodu kosztownych przestojów – sprawdź ubezpieczenie od czasowej utraty dochodu). Albo dobre imię firmy (wyciek danych osobowych klientów czy kontrahentów raczej trudno rzeczowo usprawiedliwić…). W takich sytuacjach dochodzi zwykle do szukania winnego. Czasem tym winnym okazuje się być sam programista, czasem jego podwykonawcy. Jeśli nie ma ubezpieczenia, może czekać go katastrofa finansowa, często tylko z powodu samych kosztów sądowych. OC zawodowe programisty nie należy może do najtańszych, ale często stanowi zaledwie promil wydatków, z jakimi musiałaby się liczyć osoba bez takiej polisy. No dobrze, ale o składkach jakiego rzędu mówimy?

Ile kosztuje OC zawodowe programisty?

W dużym uproszczeniu można założyć, że koszt ubezpieczenia OC zawodowego programisty nie powinien przekraczać trzech tysięcy złotych. W każdym razie w przypadku, jeśli docelowo ma skorzystać z niego niewielka firma lub osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą. Nie oszukujmy się – cena ma tutaj znaczenie. Na szczęście, o czym już wspominaliśmy, polisy OC dla programistów oferuje coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych. To z kolei oznacza, że i składki są coraz niższe. Oczywiście wiele zależy tu od zakresu ubezpieczenia, wielkości firmy, a także od tego, dla jakiej branży świadczy ona usługi. Jednak obecnie ubezpieczenie OC IT nabyć można już za około tysiąc złotych. Z upływem czasu zmieniło się po prostu podejście towarzystw – często traktują one małe podmioty podobnie, jak miało to wcześniej miejsce wyłącznie przy ubezpieczeniach grupowych. Co za tym idzie, oferowane są niższe kwoty składek. 

kup OC zawodowe programisty

Mądry Polak po szkodzie?

Jeśli jesteś zainteresowany nabyciem polisy OC zawodowe programisty skontaktuj się z nami już dziś. Przeprowadzimy z Tobą szczegółową rozmowę, poznamy Twoje potrzeby i oczekiwania oraz zaproponujemy Ci najlepsze możliwe rozwiązania. Mądry Polak po szkodzie? Nadszedł czas, by w końcu odwrócić ten trend i zawczasu właściwie się ubezpieczyć…

1 https://android.com.pl/programowanie/199387-wpadki-oprogramowanie-aplikacje/

2 https://www.tvp.info/18762285/powazna-wpadka-uokik-wyciekly-dane-frankowiczow

3 https://www.rp.pl/FIRMA-Biznes/307249957-Zmasowany-atak-hakerski-na-polskie-firmy.html