Jak działa prywatne chorobowe dla programisty

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak może się zabezpieczyć programista prowadzący działalność gospodarczą na wypadek choroby
  • Ile kosztuje prywatne chorobowe dla programisty
  • Jakie korzyści daje taka zapobiegliwość

Wady i zalety prowadzenia działalności gospodarczej w branży IT

Według badania przeprowadzonego przez bulldogjob.pl, 27 % pracowników branży prowadzi działalność gospodarczą. Trend nasilił się w ostatnich latach. Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, zatrudnienie na b2b jest rozwiązaniem promowanym przez dużych pracodawców. Po drugie, różnica w wynagrodzeniu z etatu w stosunku do działalności gospodarczej jest na tyle duża, że stanowi sporą zachętę dla programistów. Prowadzenie działalności umożliwia również dodatkowy zarobek poprzez większą elastyczność podejmowania dodatkowych prac.

Niestety oprócz wielu zalet, prowadzenie działalności ma również swoje wady. Przede wszystkim, przedsiębiorca pozbawiony jest ochrony zdrowotnej i emerytalnej związanej z zatrudnieniem na umowę o pracę. Niższa składka ZUS powoduje ograniczenie możliwości odłożenia na godziwą emeryturę (choć nie wiem, czy to w ogóle jest możliwe). Dodatkowo, świadczenie chorobowe wyliczane jest ze średniej podstawy wymiaru składek pomniejszonej o 13,71 %.

Dzienne wynagrodzenie chorobowe ZUS w roku 2021 wynosiło 80,53 zł. Nie muszę chyba mówić, że kwota wydaje się nie wystarczająca. Bliżej tej kwocie do stawki za godzinę pracy programisty, niż za cały dzień.

Z tego powodu wielu przedsiębiorców decyduje się zrezygnować z ubezpieczenia chorobowego. Tak, jest ono dobrowolne i nie musisz go płacić jeśli nie chcesz. Niestety niezależnie od naszej sytuacji zdrowotnej, koszty związane z prowadzeniem działalności oraz wydatki związane z życiem, pozostają na względnie stałym poziomie.

ANALIZA PRZYPADKU:

Programista prowadzący jednoosobową działalność, podpisał umowę z firma z UK na
wykonanie aplikacji. Pech chciał, że krótko po tym uległ wypadkowi na nartach. Przez kolejne
trzy miesiące nie był w stanie wykonywać swojej pracy.

Ponieważ gonił go czas zawarty w warunkach umowy, musiał się posiłkować pomocą innych
programistów. Zmuszony był poszukać programistów, którzy wykonają za niego część prac.

Jako że sprawa była pilna, programiści zgodzili się wykonać pracę za znacznie wyższe
stawki. Dodatkowo kontrahent z powodu opóźnienia, wstrzymał wypłatę części
wynagrodzenia. Bieżącą płynność pozwoliło klientowi utrzymać właśnie dodatkowo
wypłacane chorobowe.

Taki i wiele innych podobnych przypadków może się darzyć każdemu programiście
prowadzącemu działalność.

Na szczęście chorobowe możemy zastąpić prywatnym ubezpieczeniem, które spełni swoje zadanie znacznie lepiej niż chorobowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od kilku lat programista może zabezpieczyć się na wypadek choroby, wykupując ubezpieczenie Utraty dochodu (prywatne chorobowe) w Towarzystwie Ubezpieczeniowym Leadenhall.

Jak działa takie prywatne chorobowe dla programisty

Aby móc wykupić ubezpieczenie, Programista musi prowadzić działalność gospodarczą.

Przed wykupieniem ubezpieczenia należy podać sumę ubezpieczenia. Będzie ona stanowić podstawę do wypłaty świadczenia. Jeśli chcemy otrzymywać 10 000 złotych miesięcznie, trzeba wykupić taką właśnie sumę ubezpieczenia. Oczywiście suma ubezpieczenia powinna być dostosowana do wysokości naszych przychodów. Minimalna suma wynosi 1000 zł. Maksymalna nie może przekroczyć 65% naszych przychodów netto.

Zarówno wniosek o polisę jak i samą polisę możemy wykupić całkowicie online.

Opłatę za prywatne chorobowe możemy uiścić zarówno w ramach płatności jednorazowej, jak i miesięcznej. Niestety opłata miesięczna będzie się wiązać z nieco wyższą składką.

O świadczenie możemy się ubiegać przedstawiając L4 wraz z dokumentacją medyczną związaną z chorobą np. zaświadczenie lekarskie.

prywatne chorobowe dla programisty

Umowę podpisujemy na rok z możliwością odnowienia.

Świadczenie ubezpieczeniowe może być wypłacane do 24 miesięcy trwania choroby, nawet po zakończeniu ważności ubezpieczenia. Ochrona ubezpieczeniowe działa na całym świecie.

Ile kosztuje Prywatne chorobowe dla pracownika IT

Oczywiście wysokość składki prywatnego chorobowego jest uzależniona od wybranej przez nas sumy ubezpieczenia oraz naszego wieku. Możemy jednak przyjąć, że Programista to najczęściej osoba w przedziale wiekowym 25-40 lat. Wtedy stawka ubezpieczeniowa za 5000 zł będzie wynosić niecałe 100 zł miesięcznie. Za 7500 zł sumy ubezpieczenia zapłacimy niecałe 150 zł.

Warto pamiętać, że ubezpieczenie jest zawierane na rok. Oznacza to, że po roku możemy przy odnowieniu zwiększyć lub zmniejszyć sumę ubezpieczenia.

Tak jak wcześniej pisałem, składkę możemy zapłacić jednorazowo lub miesięcznie.

Co programista zyskuje poprzez zakup ubezpieczenia

Płynność finansowa to rzecz nieoceniona. Tak jak zdrowie, docenia ją tylko ten, kto ją straci.

Każdy przedsiębiorca oprócz zobowiązań finansowych związanych z prowadzeniem firmy, ma również wynikające te z życia prywatnego.  Programiści czują to często jeszcze bardziej. Z moich rozmów z pracownikami tej branży wynika, że często 70 % lub więcej przychodów gospodarstwa domowego leży po stronie programisty.

Sprawia to, że konsekwencje jego choroby mogą być naprawdę znaczące.

Takie ubezpieczenie nie tylko pozwala utrzymać płynność finansową i płacić swoje rachunki na czas. Daje możliwość leczenia bez utraty naszych oszczędności. Pozwala to na powrót do zdrowia ze spokojną głową.

Ubezpieczenie Chorobowe, jako uzupełnienie ubezpieczenia życia i zdrowia

O ubezpieczeniach warto myśleć w sposób kompleksowy. Może się przecież zdarzyć, że poważna choroba nie tylko pozbawi nas bieżących przychodów. Przy długotrwałej niezdolności do pracy będziemy potrzebować nie tylko środków na aktualne opłaty.

Przydadzą się również pieniądze na pokrycie kosztów leczenia. Często koszty takie mogą wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych.

Dlatego warto, aby programiści byli zabezpieczeni w sposób kompleksowy. Zarówno poprzez produkty typowo zdrowotne, jak i takie, które zapewnią środki w czasie czasowej niezdolności do pracy, czyli prywatne chorobowe.

Podsumowanie

Nasza multiagencja od lat zajmuje się tworzeniem kompleksowych programów, które stanowić mogą świetne zabezpieczenie. Niezależnie czy nasi klienci prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, dużą firmę lub zatrudnieni są na umowie o pracę.

Jeśli Pracujesz w branży IT skontaktuj się z nami. Pomożemy w przygotowaniu rozwiązań, które zabezpieczą Ciebie i Twoją rodzinę.