Ubezpieczenie od utraty dochodu dla branży IT

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się :

Jak w branży IT, zapewnić płynność finansową dla siebie, firmy i rodziny.
Ile kosztuje takie bezpieczeństwo i czy to się opłaca.
Jakie korzyści daje taka zapobiegliwość, jak ubezpieczenie od utraty dochodu.

Wady i zalety działalności gospodarczej w branży IT

Branża IT w znacznym stopniu oparta jest na współpracy B2B. Pracownicy świadczą usługi, prowadząc działalność gospodarczą. To niesie za sobą  wiele korzyści, ale również spore ryzyko. Przedsiębiorca otrzymuje znacznie wyższe wynagrodzenie niż osoba zatrudniona na etacie i wykonująca identyczne obowiązki.

Drugi pozytyw to większa elastyczność w świadczeniu usług. Możemy pracować jako freelancer, wybierając podmioty, z którymi chcemy współpracować.

Prowadzenie działalności wymaga jednak odwagi, bo wiąże się również ze sporym ryzykiem. W czasie niezdolności do pracy przedsiębiorca z minimalnymi świadczeniami ZUS lub bez takich świadczeń. Nadal musi pokrywać koszty prowadzenia firmy i utrzymywania domu.

ZUS płacony od średniego wynagrodzenia krajowego powoduje, że właśnie takiego wynagrodzenia może spodziewać się przedsiębiorca w czasie choroby. Często rozmija się to całkowicie z rzeczywistym wynagrodzeniem, jakie otrzymuje przedsiębiorca pracujący jako programista. Niestety koszty, jakie ponosimy na co dzień, są adekwatne do naszych rzeczywistych zarobków. ZUS w przypadku choroby wypłaci nam zdecydowanie mniej.

Z tego powodu powinniśmy zabezpieczyć lukę w dochodzie, jaka powstanie w przypadku naszej choroby. Zarówno krótkiej, jak i takiej, która na wiele miesięcy lub nawet lat odetnie go od źródła zarobku.

Jak zabezpieczyć swój dochód w razie wypadku lub choroby

Programiści prowadzący działalność gospodarczą, najczęściej zdają sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest dla nich czasowe lub stałe wyłączenie z możliwości pracy.
Zainteresowanie produktem, które zabezpieczy to ryzyko, jest bardzo duże.

Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, towarzystwo ubezpieczeniowe Ledenhall zaproponowało ubezpieczenie od utraty dochodu. Produkt, który w przypadku choroby lub wypadku wypłaci równowartość uzyskiwanego przez przedsiębiorcę dochodu.

Jak działa ubezpieczenie od utraty dochodu.

Przed wykupieniem ubezpieczenia przedsiębiorca podaje średni uzyskiwany dochód. Podpisuje umowę, wpłaca składkę i gotowe. Jeśli zachoruje, może się spodziewać wypłaty równowartości miesięcznego dochodu. Okres wypłaty może sięgać nawet 24 miesiące.

Ubezpieczenie jest zawierane na okres 12 miesięcy i może być odnowione w każdym roku.
Jeśli ubezpieczony zachoruje na przykład w 11 miesiącu trwania polisy, to mimo to może otrzymać nawet 24 miesiące wypłaty.

Jaki jest koszt ubezpieczenia od utraty dochodu.

Oczywiście jest to zależne od wieku ubezpieczonego. Jeśli jednak założymy, że w tej branży przedział wiekowy wynosi od 25 do 45 lat. Świadczenie 10000 zł miesięcznie, wypłacane do 24 miesięcy trwania choroby kosztuje średnio 170 zł/ miesięcznie. 

 

Co zyskujemy dzięki ubezpieczeniu.

Po pierwsze polisa zapewnia nam środki na utrzymanie płynności finansowej. Dotyczy to płatności, związanych z prowadzeniem firmy takie jak ZUS czy utrzymanie biura. Jednocześnie środki te pozwolą nam spokojnie zarządzać również budżetem domowym. Przecież mimo choroby musimy opłacać prąd, czynsz, czy kredyt.

Wypłata z ubezpieczenia może być również przeznaczona na wykonanie prywatnej diagnozy lekarskiej lub zabiegu. To pozwoli nam ominąć długie kolejki NFZ. Szybsze leczenie to również szybki powrót do pracy.

Zdarza się również, że do prowadzenia i utrzymania naszego biznesu będzie niezbędne zatrudnienie osób, które pomogą lub zastąpią nas w codziennych obowiązkach służbowych, lub prywatnych.

Te wszystkie możliwości daje nam właśnie dodatkowe ubezpieczenie od utraty dochodu.

Uzupełnienie ubezpieczenia na życie i zdrowie

Warto, aby myśląc o kompleksowym zabezpieczeniu swojego życia i zdrowia połączyć ubezpieczenie od utraty dochodu z ubezpieczeniem na życie i zdrowie.
Może się przecież zdarzyć sytuacja w naszym życiu, w której jesteśmy niezdolni do pracy na okres zdecydowanie przewyższający okres 24 miesięcy.

Przy długotrwałej niezdolności do pracy. Będą nam potrzebne kwoty zdecydowanie przewyższające możliwości polisy od utraty dochodu.

Trzeba również pamiętać, że warto pomyśleć o ubezpieczeniu, które zapewni nam jednorazową wypłatę w wysokości nawet kilkuset tysięcy złotych. Taka kwota pozwoli nam skorzystać z prywatnego leczenia. Jest to często niezbędne w przypadku chorób, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia. W przypadku chorób nowotworowych praktycznie nie ma takiej sumy ubezpieczenie, której nie da się wydać na leczenie. Czytaj o trwałej niezdolność do pracy w branży IT

Podsumowanie

Prowadząc działalność gospodarczą, opłacamy ubezpieczenie samochodu, płacimy za programy antywirusowe, czy dozór budynku. Ubezpieczenie zdrowotne powinno stanowić element zabezpieczenia tego rodzaju ryzyk.

Musimy pamiętać, że właśnie my, a nie nasz samochód czy komputer, jesteśmy najbardziej sprawną maszyną zarabiającą pieniądze. Warto dobrze zabezpieczyć te zdolności zarobkowe.

Podobne artykuły

Menu

Masz pytania? Zostaw kontakt oddzwonimy i wyjaśnimy wątpliwości.

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podane dane zostaną wykorzystane tylko do jednorazowego kontaktu.