Na jakie choroby narażony jest informatyk i jaki rodzaj Firewalla może zastosować ?

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się :

1 Jakie są najczęstsze choroby zawodowe informatyków;

2 W jak sposób można im przeciwdziałać;

3 Dlaczego nie należy lekceważyć pierwszych objawów choroby;

4 Jakim zabezpieczeniem może być w takich sytuacjach ubezpieczenie;

5 Wszystko, mimo przykrego tematu, napisane przystępnie i na wesoło.

Wstęp

Informatyk to nie górnik – strop raczej nie spadnie mu na głowę. W pracy nie trzyma kanarka, żeby ostrzegał go przed niebezpiecznym stężeniem metanu. Jednak choroby, które mogą nawet zabić, siedzą przyczajone gdzieś za prawym klawiszem myszki.

Najczęstszymi chorobami w branży IT są zwyrodnienia kręgosłupa, schorzenia oczu, zespół cieśni nadgarstka i nadwaga. Ta ostatnia pracuje dodatkowo jako developer udaru i zawału.

Choroby kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa jest chorobą przewlekłą i niestety postępującą. Polega na przedwczesnym zużywaniu tkanek stanowiących spoiwo kręgów kręgosłupa.

Dolegliwości bólowe powodują, że ruszamy się jeszcze mniej, a to osłabia mięśnie i dalej przeciąża kręgosłup.

W początkowych etapach choroby choroba może się wydawać tylko niedogodnością. Nie przeszkadza w pracy tak mocno, żeby uniemożliwić Ci myślenie o zerach i jedynkach.

Niestety im dalej w las, tym więcej drzew. Nawet jeśli jesteśmy tak odporni na ból, jak Bruce Willis w Szklanej Pułapce😊, to nie uda nam się wytrwać przy komputerze, jeśli choroba kręgosłupa będzie w stadium zaawansowanym.

Mimo uprawiania sportu i stosowania całej możliwej profilaktyki. Coś zawsze może pójść nie tak. Mimo zdrowego stylu życia możemy z powodów zdrowotnych wylądować w łóżku lub na wózku inwalidzkim.

W takich sytuacjach niezbędne będzie właśnie ubezpieczenie z właściwie skonstruowaną opcją niezdolności do pracy. Czytaj więcej: niezdolność do pracy w branży IT.

Przeciwdziałać chorobom kręgosłupa możemy na kilka sposobów. Poprzez odpowiednie zaprojektowanie stanowiska pracy, od biurka i monitora poprzez fotel i myszkę, a kończąc na odpowiednim ułożeniu nóg i ciepłych kapciach😊.

Ważnym elementem profilaktyki jest codzienna aktywność fizyczna i nie mówię tutaj o szybkim spacerze do lodówki i z powrotem.

Choroby wzroku

Zespół suchego oka to choroba spowodowana brakiem odpowiedniej ilości łez. Może być również spowodowana nadmiernym parowaniem filmu łzowego.

Najczęstszymi objawami jest ból oczu, pieczenie i swędzenie, zaczerwienienia. Chorobie często towarzyszy uczucie piasku pod powieką. Mój kolega mawiał, że pod powieką zaparkowała mu wywrotka z piaskiem.

Chorobie można przeciwdziałać poprzez dostarczenie oku wilgoci na przykład poprzez stosowanie tak zwanych suchych łez. Chwilową ulgę może również przynieść częste mruganie lub czasowe zamykanie powiek. Warto również zwiększyć wilgotność w samym pomieszczeniu oraz oszczędnie stosować klimatyzację, która z samej swojej natury wysusza powietrze w pomieszczeniu.

Bardzo ważne, nieleczony zespół suchego oka może powodować zmiany grożące nawet utratą wzroku. A z tego miejsca dla każdego informatyka to prosta droga do niezdolności do pracy. Może to powodować zagrożenie nie tylko dla nas, ale również dla naszej rodziny. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykupienie ubezpieczenia.

Jak informatyk może zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę ?

Zespół cieśni nadgarstka

Choroba, której pierwsze objawy nasilają się w nocy. Najczęściej jest to drętwienie i bóle palców. Choroba przychodzi do nas cichutko i w nienarzucający się sposób. Można powiedzieć: przechodziła obok, to wpadła. Budzimy się w nocy z uczuciem mrowienia w dłoniach. Następnego ranka nie możemy utrzymać w dłoni nawet małych przedmiotów.

Prostym testem na obecność choroby jest test Phelana. Dłonie złóżcie jak do modlitwy. Zakładam, że większość, choć jak przez mgłę pamięta jak to zrobić 😊 . Łokcie odchylcie tak, by z dłońmi utworzyć kąt prosty. Jeśli po kilku sekundach poczujecie dotkliwy ból, będzie to oznaczać ZCN.

ZCN można przeciwdziałać poprzez opaskę uciskową oraz spożywanie dodatkowej dawki witaminy B6. Jeśli te środki nie pomogą, należy udać się do lekarza. Ten może zalecić nieużywanie chorej ręki nawet przez kilka miesięcy.

Lekarzowi łatwo powiedzieć, developerowi prowadzącemu działalność gospodarczą trudniej wykonać. Dlatego warto zawczasu przeciwdziałać powstawaniu choroby ewentualnie wykupić ubezpieczenie, które pomoże nam w takich sytuacjach.

Jeśli dotarłeś aż tutaj, pewnie oznacza to, że temat chorób w tej branży oraz zabezpieczenia przed ich skutkami jest dla Ciebie ważny. Nie zwlekaj do kolejnych urodzin. Co roku składka za ubezpieczenie drożeje. Wypełnij formularz kontaktowy. Umówimy się na spotkanie online, poznasz dedykowane dla Ciebie rozwiązania.

Zawał i udar

Może się zdarzyć, że poza pracą i rodziną nie będziemy widzieć absolutnie nic. To w połączeniu z siedzącym trybem pracy i sporą ilością cukru i tłuszczu może powodować nadwagę.

Wielu z nas dumnie nosi kilkunasto-kilogramowy nadbagaż. Może to prowadzić do wielu chorób związanych z nadwagą.

Udar

Dieta bogata w tłuszcze i cholesterol jest główną przyczyną nadciśnienia. Ono z kolei prowadzi do zwiększenia prawdopodobieństw wystąpienia udaru. W Polsce z powodu udaru umiera rocznie 30 tys. osób

Znaki ostrzegawcze:

– Utrata mowy lub problemy z mówieniem;

– Utrata wzroku czasami tylko w jednym oku;

– Drętwienie ręki, twarzy lub nogi;

Profilaktyka

Tak jak wcześniej wspominałem, chorobie można przeciwdziałać.

– Ogranicz spożywanie soli;

– Okresowo badaj ciśnienie krwi;

– Bezkompromisowa walka z nadwagą;

Tak jak pisałem we wcześniejszych akapitach, zarówno w czasie bezpośredniego leczenia, jak i w czasie rekonwalescencji nieocenioną pomoc może stanowić gotówka uzyskana z ubezpieczenia.

Mimo bardzo bezpiecznych warunków pracy, informatyk (wiem, dziś już nie używamy tak ogólnej nazwy tego zawodu 😊) starzeje się jak każda inna osoba. Jest narażona zarówno na wypadki, jak i choroby cywilizacyjne.

Jeśli chcemy być mądrym Polakiem przed szkodą, warto stosować profilaktykę w postaci zdrowego trybu życia. Może również warto pomyśleć nad ubezpieczeniem, które zapewni nam środki na leczenie trochę wyższe niż te, które otrzymamy w ubezpieczeniu grupowym.

Wypełnij Formularz, to nic nie kosztuje. Jeszcze dziś otrzymasz odpowiedzi na ważne dla ciebie pytania.

Podobne artykuły

Menu

Masz pytania? Zostaw kontakt oddzwonimy i wyjaśnimy wątpliwości.

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podane dane zostaną wykorzystane tylko do jednorazowego kontaktu.