6 rad dla branży IT. Jak zabezpieczyć rodzinę na wypadek własnej choroby lub śmierci ?

Z dzisiejszego artykułu : Ubezpieczenie branży IT, będzie można się dowiedzieć

1 Na jaki punkty ubezpieczenia powinien zwrócić uwagę pracownik branży IT ?

2 Jak wybrać ubezpieczenie, aby stanowiło realne ubezpieczenie dla nas i naszej rodziny ?

3 Na jakie rodzaje chorób narażony jest najbardziej informatyk ?

Wstęp

Pracownicy branży IT często bywają jedynymi lub głównymi żywicielami rodziny. Bywa również, że siedzący tryb pracy nie wpływa pozytywnie na ich zdrowie. Dlatego warto zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę na wypadek choroby lub śmierci.

Rzadko zadajemy sobie pytania dotyczące naszego zdrowia lub ewentualnej śmierci. Tak jak rzadko robimy badania profilaktyczne. Boimy się, że możemy wywołać wilka z lasu. Wilk i tak przyjdzie – może trochę później, ale zastanie nas zupełnie nieprzygotowanych. Czy chcemy tego czy nie, informatycy również chorują i umierają.

Śmierć w branży IT

Zdecydowanie najgorszy wariant spośród wszystkich to nasza śmierć. Pamiętamy, że jako informatycy często jesteśmy głównym źródłem finansowania dla naszej rodziny. Dlatego powinniśmy pomyśleć zarówno o ubezpieczeniu, oraz innych czynnościach, które ułatwia rodzinie przejść przez najtrudniejszy okres w życiu.

Testament

Pierwszym punktem powinno być stworzenie testamentu. Jest on niezbędny nawet w małżeństwach, w których mamy wspólnotę majątkową. Testament ułatwia postępowanie spadkowe. Może sprawić, że cały nasz majątek przekażemy w ręce osoby, której ufamy (na przykład  żony). Umożliwia również ominięcie dziedziczenia przez osoby niepełnoletnie, na przykład nasze dzieci. Bardzo ułatwia to wykonanie ruchów związanych ze zbyciem majątku. Nie chodzi o to, aby pominąć nasze dzieci w dziedziczeniu. Ruch ten jedynie ułatwia drugiemu rodzicowi, zarządzanie majątkiem w trosce o ich wspólne dobro.

Ubezpieczenie na życie dla informatyka

Kolejnym punktem jest wykupienie solidnego ubezpieczenia na życie. Niezależnie od tego, czy mamy kredyty, które będą musiały po naszej śmierci zostać spłacone czy nie. Polisa będzie bardzo przydatna w tym trudnym dla rodziny okresie.

Pracownicy branży IT to często grupa stosunkowo młoda. Sprawia to, że wykupienie takiego ubezpieczenia nie musi być drogie. Im szybciej się za to zabierzemy, tym będzie ono tańsze.

Towarzystwa ubezpieczeniowe wystawiając polisę, przeliczają prawdopodobieństwo śmierci w danym wieku. Wiadomo, że jeśli osoba jest młoda, prawdopodobieństwo jej śmierci  jest znacznie mniejsze. Sprawia to, że składka ubezpieczeniowa będzie niższa. Dodatkowo osoby młode zwykle są zdrowe, to powoduje, że również spada ryzyko ubezpieczenia takiej osoby. Z tych właśnie powodów nie warto zwlekać z ubezpieczeniem.

Prawda jest taka, że prędzej czy później i tak każdy z nas będzie chciał wykupić takie ubezpieczenie. Dziś możemy zdecydować, czy chcemy to zrobić tanio, czy za kilka lat zapłacić znacznie drożej.

Tabela poniżej zawiera przykładowy koszt ubezpieczenia, zawieranego na 5 lat, w zależności od wieku ubezpieczonego.

Imię Nazwisko Wiek Suma Ubezpieczenia Wysokość składki miesięcznej
Steve Jobs 25 lat 300 000 zł 74 zł
Berners Lee 30 lat 300 000 zł 88 zł
Steve Wozniak 35 lat 300 000 zł 113 zł
Bill Gates 40 lat 300 000 zł 164 zł
Lary Pages 45 lat 300 000 zł 237 zł
Gordon Moore 50 lat 300 000 zł 345 zł

Jeśli zastanawiasz się  jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie. Poniżej możesz pobrać zestaw kilkunastu pytań, które warto zadać agentowi ubezpieczeniowemu. Pytania zawierają szczegółowe wyjaśnienia dzięki, którym zdobędziesz niezbędną wiedzę.

Choroby branży IT

Wbrew pozorom choroby nie omijają branży IT. Siedzący tryb pracy, długie godziny spędzone przed komputerem, mogą powodować problemy ze wzrokiem, zwyrodnienia nadgarstków i nadwagę. Nadwaga z kolei wpływa na powstawanie chorób serca, nadciśnienie oraz cukrzycę.Może się również przytrafić choroba znacznie poważniejsza niż nadciśnienie czy cukrzyca.

Często powtarzam, że jeśli zachorujemy poważnie, to dla naszej rodziny może oznaczać gorsze konsekwencje finansowe niż nasza śmierć. Nie dość, że często przestajemy przynosić pieniądze do domu, to dodatkowo rodzina zużyje wszystkie oszczędności na nasze leczenie.

Nigdy nie słyszałem o osobie, która powiedziałaby: “Dobrze – wydam na leczenie połowę oszczędności, ale reszta musi zostać jako zabezpieczenie mojej rodziny”. Tak się nigdy nie dzieje. Chcemy być przecież zdrowi i chcemy żyć za wszelką cenę.

Czy tylko bardzo poważne choroby i wypadki zagrażają nam i naszej rodzinie? Oczywiście, że nie. Zdarza się przecież, że nawet z pozoru błahe zdarzenie, takie jak wypadek na rowerze może się przerodzić w skomplikowaną, żmudną i kosztowną rehabilitację. Dla pracownika branży IT nawet zwykła kontuzja dłoni może spowodować wyłączenie z pracy na długie miesiące. Czas spędzony na leczeniu może powodować utratę płynności naszego domowego budżetu.

Jesteśmy już za połową artykułu. Jeśli to czytasz, to znaczy, że zdajesz sobie sprawę, jak ważne jest rozsądne zabezpieczenie się przeciw zdarzeniom, na które nie mamy wpływu oraz takich, których skutków nie możemy kontrolować. Jeżeli masz jakieś wątpliwości dotyczące któregoś z wcześniejszych akapitów i chciałbyś dowiedzieć się na jego temat więcej. zapraszam Cię do darmowej konsultacji, podczas której z przyjemnością podzielę się z Tobą swoją wiedzą i pomogę Ci wybrać ubezpieczenie najlepsze dla Twojej sytuacji. Zadzwoń 502 230 632 lub wypełnij poniższy formularz, a skontaktuję się z Tobą najszybciej, jak to możliwe.

A teraz wracajmy do dalszej części artykułu… 😉

Jaki ewentualności zdrowotne warto zabezpieczyć ?

Niezdolność do pracy

Warto, żeby opcja ta była w każdej polisie. Żadna suma ubezpieczenia nie będzie tutaj zbyt duża.Na tej opcji nie warto oszczędzać. Wie to każdy, kto choć raz został na dłuższy okres odcięty od możliwości pracy.

Trzeba mieć świadomość, że taka kwota może zapewnić źródło utrzymania nas i naszej rodziny na wiele lat. Porównując poszczególne oferty towarzystw ubezpieczeniowych, należy szczególną uwagę zwrócić na warunki ubezpieczenia. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych proponuje opcję „Niezdolności do samodzielnej egzystencji”, a to zasadnicza różnica. Znacznie trudniej wykazać brak możliwości samodzielnej egzystencji od braku możliwości samodzielnej pracy.

Jeśli wykupimy opcję niezdolności do samodzielnej egzystencji, może się okazać, że mimo iż poruszamy się na wózku inwalidzkim, towarzystwo nie wypłaci nam opcji niezdolności do samodzielnej egzystencji. Dzieje się tak ponieważ w myśl zapisów nie spełniamy warunków wypłaty.

Warto również zwrócić uwagę czy opcja ta dotyczy tylko zdarzeń spowodowanych nieszczęśliwym wypadkiem, czy jest ona również wypłacana w przypadku choroby. Siedzący tryb pracy przy komputerze często powoduje choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa.

Poważne zachorowania

Bez tej opcji żadne ubezpieczenie nie będzie kompletne. Opcja zdrowotna zawiera zwykle zestaw kilkudziesięciu chorób, z których każda z nich może zmienić nasze życie zdecydowanie na gorsze.

Dla osób, które w branży IT prowadzą działalność gospodarczą, istotny będzie fakt, że suma ubezpieczenia powinna zabezpieczyć nie tylko środki na leczenie, ale również zapewnić pieniądze na bieżące wydatki. Nie będąc zatrudniony na umowie o pracę, nie może liczyć na wypłatę wynagrodzenia  z ZUS adekwatnego do naszych rzeczywistych zarobków.

Leczenia szpitalne

Jeśli będziemy chcieli kompleksowo zabezpieczyć nasze zdrowie, warto pomyśleć o ubezpieczeniu z powodu leczenia szpitalnego. Czym różni się takie rozwiązanie od opcji „Poważnej choroby”?

Należy pamiętać, że w opcji „Poważnych chorób” zamieszczone jest tylko kilkadziesiąt zdarzeń. Niestety los może przynieść zarówno poważne, jak i lekkie choroby. Tych chorób nie ma w opcji Poważne zachorowanie. 

Opcja leczenia szpitalnego zawiera szerszy zakres chorób. Zwiększa to prawdopodobieństwo, że jeśli zachorujemy nawet na jakąś mniej poważną chorobę np. wycięcie migdałków czy wyrostka robaczkowego otrzymamy środki, które będą stanowiły realne zabezpieczenie.

Następstwa nieszczęśliwych wypadków

Ubezpieczenie, które kupowane jest dość często. Wynika to z tego, że znacznie łatwiej nam wyobrazić sobie takie zdarzenie niż jakiekolwiek inne. Nawet jeśli większość dnia spędzamy przed komputerem, w czasie wolnym zdarza nam się uprawiać jakiś rodzaj aktywności fizycznej. Właśnie wtedy najłatwiej o wypadek. Trzeba pamiętać, że w tej branży uszkodzenia rąk mogą okazać się bardzo bolesne w skutkach. W przeciwieństwie do innych zawodów nawet nieznaczne uszkodzenie dłoni informatyka praktycznie uniemożliwi pracę.Jeśli chcemy mieć środki finansowe nie tylko na koszty leczenia i rehabilitacji, ale chcemy również, zabezpieczyć ewentualną utratę dochodów, warto pomyśleć o tej opcji.

Podsumowanie

Ubezpieczenie na życie jest produktem, który należy dostosować do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Nie każdy opisany punkt będzie nas dotyczyć. Ubezpieczenie na życie to bardziej droga niż ostateczne rozwiązanie. Powinno się zmieniać, tak jak zmienia się nasze życie. Żenimy się lub wychodzimy za mąż, kupujemy mieszkanie lub dom, rodzą się i dojrzewają nasze dzieci. Na każdym etapie życia nasze potrzeby ubezpieczeniowe będą inne. Warto spotykać się i rozmawiać o ubezpieczeniu. Jeśli jesteście zainteresowani taką rozmową, wystarczy zadzwonić 502 230 632 lub wypełnić poniższy formularz kontaktowy.

Jeśli zastanawiasz się  jak wybrać dobre ubezpieczenie na życie i zdrowie. Poniżej możesz pobrać zestaw kilkunastu pytań, które warto zadać agentowi ubezpieczeniowemu. Pytania zawierają szczegółowe wyjaśnienia dzięki, którym zdobędziesz niezbędną wiedzę.

,

Podobne artykuły

Menu

Masz pytania? Zostaw kontakt oddzwonimy i wyjaśnimy wątpliwości.

* - pole wymagane

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z realizacją zgłoszenia. Podane dane zostaną wykorzystane tylko do jednorazowego kontaktu.