Ile zarabia programista w 2019 roku?

Ile zarabia programista w 2019 roku?

Z dzisiejszego artykułu dowiesz się:

1. Jaki język programowania opłaca się znać w 2019 roku.
2. Jak wzrastały zarobki programistów z podziałem na technologie.
3. W jakim mieście najlepiej szukać pracy lub kontrahentów.

Zmiany płac w branży w 2019

Rok 2019 nie przyniósł na rynku pracy w branży znaczących zmian. Jednak możemy mówić o sygnałach zmiany trendu. Programistom w Polsce nadal żyje się dobrze, jednak rynek pracy wydaje się nieco ochładzać.

Według raportu przygotowanego przez No Fluff Jobs, mediana wynagrodzeń wzrosła o 1,5% .

Tymczasem, jak podaje Money.pl, przeciętne wynagrodzenie wynosić będzie w 2019 roku w okolicach 6-7%. Wzrost na poziomie 1,5% nie może zniwelować nawet inflacji, która rok do roku wynosi 2,9 %

Eksperci za główną przyczynę wyhamowania wzrostu wynagrodzeń podają pojawienie się na rynku świeżo upieczonych adeptów wyższych uczelni.

Lepiej być starszym czy młodszym?

Juniorzy na rynku pracy mają zdecydowanie gorzej. Po raz pierwszy od lat, wynagrodzenia dla osób z małym doświadczeniem spadły. Największym powodem spadku jest duża podaż pracowników z bardzo małym doświadczeniem w branży.

Może to sugerować w przyszłości podobną sytuacje na etatach wymagających doświadczenia. Nastąpi to, gdy pracownicy rozpoczynający przygodę z IT nabędą doświadczenie na wyższych stanowiskach.

Z analizowanych danych wynika, że w pierwszym półroczu 2019 juniorzy zarabiali o 9% mniej niż w 2018 r. Pensje seniora wzrosła w analogicznym okresie o 2,4 %

Narastającym trendem w branży, jest przechodzenie pracowników na samozatrudnienie. Może to zamazywać prawdziwy obraz wynagrodzeń w branży. Dla osób prowadzących działalność powstał nowy produkt, który zapewnia przedsiębiorcom środki finansowe w czasie choroby.


Gdzie szukać wyższych zarobków

Jak wynika z raportu, najszybciej płace rosną: na śląsku 14,3 %, w Poznaniu 12% i Krakowie 8,3%. Dość niespodziewany spadek płac aż o 12,5% odnotowano w Trójmieście.


Jakie technologie liczą się najbardziej?

Największy wzrost zarobków odnotowali deweloperzy:
iOs 12,5%
Phyton 11,57%
C++ 11,3%

Zmiany płac w branży w 2019

Stale rosnące zarobki wśród programistów powodują, że często decydują się na podjęcie własnej działalności gospodarczej. Ta, jak wiadomo, niesie za sobą spore ryzyko, szczególnie gdy właściciel nowo powstałej firmy stanowi jedyne źródło dochodów dla rodziny.

Tu naprzeciw wychodzi nowy produkt, jakim jest ubezpieczenie od utraty dochodu. Dzięki niemu można mieć pewność, że w razie choroby lub wypadku, comiesięczny dochód nadal będzie wpływał na konto przedsiębiorcy.

Tagi: