Z artykułu dowiesz się, jak powinno wyglądać ubezpieczenie OC IT. Jakie klauzule powinna zawierać ubezpieczenie OC IT dla programisty, aby w pełni ochronić programistę i jego przedsiębiorstwo. Dowiesz się również, jakie towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować ubezpieczenie dedykowane dla firm z branży IT.
Jakie błędy zawierają typowe polisy OC programisty, które najczęściej można spotkać w firmach i jednoosobowych działalnościach z branży IT.
Zmiany w ubezpieczeniach OC IT
Wiele firm, nawet jednoosobowych działalności gospodarczych, zaczyna dostrzegać potrzebę wykupienia ubezpieczenia OC.
Jak konwalie o wiosennym poranku powstają produkty, dedykowane właśnie dla programistów.
Na razie znaczna część towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia stworzenie OC IT z podstawowego produktu OC firmy. Zwykle jedynie poprzez rozszerzenie ubezpieczenia o wymagane w branży klauzule. Przykładem mogą być produkty Warty, PZU czy Allianz.
Do ubezpieczeń doskonale pasuje powiedzenie Warrena Buffetta “Kiedy fala opada, wtedy okazuje się, kto pływał nago”. Dlatego przedstawimy klauzule, jakie naszym zdaniem powinny znaleźć się w ubezpieczeniu OC.
Jeśli chcesz, abyśmy przeliczyli składkę dla Twojej firmy, napisz do nas, ofertę otrzymasz jeszcze dziś .
1. Klauzula terytorialna ubezpieczenia OC IT
Programiści działają często na całym świecie. Nawet jednoosobową działalność gospodarcza świadczy swoje usługi nie tylko na terytorium Polski czy Europy, ale również na innym kontynencie. Nawet jeśli dziś działamy tylko w Polsce. Wystarczy jeden dobry kontrakt, aby z naszej małej firmy zrobić globalnego gracza. Dlatego warto sprawdzić obszar, na którym będzie działać nasza polisa.
2. Klauzula odpowiedzialności za pracowników i podwykonawców.
Wiele firm outsorcuje część swoich zadań lub zatrudnia swoich pracowników w formie kontraktu, lub działalności gospodarczej. Aby uniknąć kosztownych i długotrwałych procesów sądowych, warto outsorcować również przynajmniej część ryzyka. Tak, aby ubezpieczenie obejmowało również szkody wyrządzone bezpośrednio przez podwykonawców. Nawet jeśli dziś prowadzisz jako programista jednoosobową działalność, warto mieć taką klauzulę w zakresie ubezpieczenia. Nigdy nie wiadomo czy w środku roku nie będziesz musiał skorzystać z pomocy innych.
3. Klauzula szkód obejmująca również bezpośrednie straty finansowe.
W tej branży szkody rzadko powstają w sposób analogiczny do innych branż. Trudno sobie wyobrazić sytuację, w której pracownik IT, pracując na rusztowaniu, upuszcza młotek na samochód stojący na ulicy. W tej branży wykazanie bezpośredniej przyczyny szkody bywa trudne. Dla niewprawnego oka tak trudne, jak szukanie prawdy w słowach polityka. Większość szkód powodowanych przez programistów to właśnie straty finansowe. Szkody rzeczowe ( uszkodzenie sprzętu ) czy osobowe ( naruszenie zdrowia lub utrata życie ) zdarzają się raczej rzadko.
4. Rodzaj świadczonej usługi informatycznej
Należ zwrócić szczególną uwagę na poszczególne usługi informatyczne, jakie świadczone są w obrębie danej działalności. Właściciel firmy informatycznej często rozumie swoje usługi bardzo szeroko. W jego ocenie świadczy usługi informatyczne i od takich szkód chce się ubezpieczyć.
Tymczasem dla towarzystwa ubezpieczeniowego firma branży IT może świadczyć co najmniej kilka rodzajów usług.
Przykładem mogą być:
- zbieranie
- utrwalanie
- przechowywanie danych
- projektowanie,
- przetwarzanie
- modyfikowanie oprogramowania,
- integracja
- doradztwo
- szkolenia
- Jak widać, możliwości jest naprawdę sporo. Warto mieć świadomość, od jakich usług jesteśmy ubezpieczeni, a jakich nasze OC nie obejmuje.
5. Klauzula Szkody związane z nieuczciwym działaniem lub zaniechaniem.
Jako pracodawca ponosimy prawną odpowiedzialność za wszelkiego rodzaju szkody. Również te, które nasz pracownik lub podwykonawca popełni umyślnie, lub przez zaniechanie. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu swojej firmy na wypadek takiego działania.
6. Klauzula dotycząca uszkodzenia, zniszczenia lub zaginięcia przetwarzanych danych.
Firmy IT często pracują na danych powierzonych przez kontrahenta. Są to dane cenne i wrażliwe, których zniszczenie może narazić firmę na poważne problemy finansowe. Standardowe ubezpieczenie rzadko chroni programistę przed takimi zdarzeniami. Warto, aby ubezpieczenie OC brało również pod uwagę taką ewentualność.
7. Koszty obrony sądowej
Sprawy sądowe mogą trwać latami i często kosztują nawet do kilkudziesięciu procent, ostatecznie zasądzonej kwoty odszkodowania. Taki proces oraz związane z nim wydatki, mogą w skrajnych przypadkach spowodować bankructwo firmy. Musimy również pamiętać, że jeśli współpracujemy z firmą z innego kraju, sądem właściwym może okazać się sąd właśnie tego państwa. Może to spowodować znaczący wzrost kosztów takiej sprawy.
Jeśli dotarłeś do tej części artykułu, to znaczy, że temat jest dla ciebie naprawdę interesujący.
Ubezpieczenia dedykowane dla branży IT
Na rynku ubezpieczeniowym zaczynają powoli pojawiać się produkty, dedykowane dla branży IT. Ubezpieczycielami proponującymi takie rozwiązania są Chubb AIG, Colonade oraz Aviva.
Niektóre z nich przeznaczone są dla większych firm takich jak Sp z. o. o czy spółki akcyjne. Ponieważ są to rozwiązania, skrojone na potrzeby branży. Bardzo często mają najkorzystniejsze stawki. Zaletą rozwiązań dedykowanych jest większa pewność, że w ubezpieczeniu znajdują się wszystkie klauzule, których wykupienie powinien rozważyć klient.
Czy warto wykupić ubezpieczenie OC branży IT ?
Szkoda w branży IT jest często bardziej wirtualna, a przez to trudniejsza do wyobrażenia. Zdecydowanie łatwiej wyobrazić sobie szkodę rzeczową lub osobową w branży budowlanej. Dlatego też podam kilka szkód zarówno ciekawych, jak i realnych w swoich skutkach finansowych.

1. Nagła śmierć sondy
Mars Climate Orbiter, który w roku 1999 spłonęła w atmosferze Marsa. Zły kąt wchodzenia w atmosferę był spowodowany, używaniem przez programistów dwóch różnych systemów miar. Metrycznego używano podczas budowania oprogramowania sondy, a Angielskiego przy konstrukcji instrumentów pokładowych.
2. Najdroższy myślnik w historii
Rakieta sondy Mariner 1 została zniszczona po tym, jak zeszła z kursu. Za usterkę odpowiedzialny był myślnik w kodzie, a raczej jego brak.
3. Bankomat złota kaczka-mniej spektakularne zdecydowanie realne.
Jedna z sieci bankomatów miała spore kłopoty. Jej bankomaty zaczęły wypłacać pieniądze, nawet jeśli kwota była powyżej limitu na koncie. Tym razem za usterkę odpowiedzialne było przeniesienie danych pomiędzy bazami.
Podsumowanie ubezpieczenie OC IT
Za wszystkie te pomyłki odpowiedzialna był informatyk. Nie wszystkie błędy są tak groźne i spektakularne. Myślę jednak , że warto zabezpieczyć swoją firmę i siebie na wypadek, gdyby coś poszło niezgodnie z naszymi oczekiwaniami.
Jeśli temat jest Ci bliski, chcesz porozmawiać o szczegółach, Napisz lub zadzwoń.
Więcej informacji na co zwrócić uwagę przy zakupie ubezpieczenia OC programisty, możecie przeczytać w artykule: OC programisty – kontraktora. Jak wybrać dobre ubezpieczenie.