Ubezpieczenie zdrowotne dla programisty na JDG

Ubezpieczenie zdrowotne dla programisty

Ubezpieczenie zdrowotne dla programisty na JDG

Z artykułu dowiesz się:

1. Czym różni się ubezpieczenie grupowe od indywidualnego? Jaki ma to wpływ na ochronę w branży IT?
2. Które ubezpieczenie jest bardziej odpowiednie dla programisty?
3. Na jakie punkty ubezpieczeń zwrócić szczególną uwagę?


Cechy, wady i zalety ubezpieczenia grupowego w firmach IT

Ubezpieczenie grupowe w firmach IT uważane jest za jeden z podstawowych benefitów, zaraz po owocowych czwartkach i krótszych piątkach. Oczywiście im większa firma IT tym może sobie pozwolić na większe dofinansowanie i lepsze warunki ubezpieczenia grupowego.
Niestety jakość ubezpieczenia grupowego, często stanowi nomen omen śmiertelną pułapkę.

Złudne wrażenie wysokich sum ubezpieczenia

Wysokie sumy ubezpieczeń robią pozytywne wrażenie. Niestety najczęściej dotyczą tych opcji, które są bardzo mało prawdopodobne np. śmierć w wypadku samochodowym w pracy. Ciekawe ilu programistów wsiada do samochodu, żeby spokojnie kodować.
Śmierć niespowodowana nieszczęśliwym wypadkiem zdarza się 99,7% populacji. To właśnie ta suma powinna być najwyższa. W przypadku ubezpieczeń grupowych najczęściej opiewa na kilkadziesiąt tysięcy złotych. Często oznacza, że zabezpieczyłeś swoją rodzinę na odpowiednik dwóch wypłat.
Najważniejsze opcje zdrowotne są na niewielkie sumy ubezpieczenia.
Kiedy zapytamy programistę, jakie widzi największe zagrożenie zdrowotne, prawie każdy bez wyjątku odpowie, brak możliwości pracy. Trwała lub czasowa niezdolność do pracy jest dla mnie dużym zagrożenie. Spoglądamy do ubezpieczenia grupowego, jaka suma zabezpiecza programistę na wypadek takiego zdarzenia.
Najczęściej pojawiającą się kwotą jest kilkanaście tysięcy. Najczęściej, jest to równowartość średniego miesięcznego wynagrodzenia. Taka właśnie kwota ma zabezpieczyć programistę na wypadek trwałej niezdolności do pracy??? No chyba nie bardzo!

Ubezpieczenie zdrowotne dla programisty


Kolejnym zagrożeniem, które widzimy, jest poważna choroba np. nowotwór. I tutaj sytuacja również się powtarza. W ubezpieczeniu grupowym mamy najczęściej zabezpieczenie do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
I tutaj odezwą się osoby, których sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniach grupowych są proporcjonalne do krotności miesięcznego wynagrodzenia. To niewątpliwy plus, jednak w takich sytuacjach pojawia się problemy innej natury. Należy pamiętać, że rotacja pracowników w branży IT jest spora. Pracownik ze stażem trzech lat należy do weteranów.
Powoduje to, że takie ubezpieczenie będziemy posiadać tylko przez krótki czas, a zmiana pracy może spowodować, że obudzimy się bez ubezpieczenia.

Czy w takim razie ubezpieczenie grupowe ma same wady i żadnych zalet?

Ubezpieczenie grupowe niewątpliwie ma oprócz wymienionych wcześniej wad również zalety.
Do najważniejszych z nich należy bardzo szeroki charakter ochrony. Niezależnie co nam się przydarzy, możemy śmiało założyć, że coś dostaniemy.
Jeśli mamy bardzo ograniczony budżet, co w branży IT zdarza się raczej rzadko. Ubezpieczenie grupowe może być dobrym wyjściem. Lepiej przecież mieć takie ubezpieczenie niż żadne.
Kolejną zaletą ubezpieczeń grupowych jest niski koszt opcji wypadkowych. Jeśli zależy nam bardzo na zabezpieczeniu właśnie na ewentualność nieszczęśliwego wypadku, ubezpieczenie grupowe może być dobrym rozwiązaniem.

Przykładowe ubezpieczenia w grupie otwartej:

Ubezpieczenie indywidualne dla programisty

Ten rodzaj ubezpieczenia w mojej ocenie powinien z nami pozostawać przez całe dorosłe życie. Najlepiej będzie, jeśli takie ubezpieczenie zakupimy, startując w dorosłe życie. Najczęściej w wieku dwudziestu pięciu lat jesteśmy całkowicie zdrowi. To powoduje, że przy zakupie ubezpieczenia nie otrzymamy żadnych zwyżek składki ze względu na stan zdrowia. Nie otrzymamy również żadnego wyłączenia w polisie, co w przypadku osoby w trochę starszym wieku nie jest już takie oczywiste.

Dlaczego programista powinien wykupić indywidualne ubezpieczenie?

70% przychodów rodzinnych zależy od pracy programisty

Z mojego doświadczenia wynika, że programiści zarabiają około 70% budżetu domowego. Jeśli w moich rozmowach zdarzają się wyjątki, są one spowodowane sytuacją, w której żona również pracuje w branży IT 🙂 

Jeśli programista zarabia więcej niż 50% budżetu domowego, jego śmierć lub choroba może oznaczać dla rodziny prawdziwą katastrofę finansową. Zatem powinien zabezpieczyć się na wysoką sumę ubezpieczenia na wypadek śmierci. Może ją wykupić najczęściej tylko w ubezpieczeniu indywidualnym z ankietą medyczną.

Branża IT boi się niezdolności do pracy

W czasie moich rozmów dotyczących ubezpieczeń zdrowotnych. Programiści jako największe zagrożenie wskazują niezdolność do pracy. Wcale się zresztą nie dziwię. Ich praca stanowi główne, a czasami jedyne źródło utrzymania całej rodziny.

Tymczasem w ubezpieczeniu grupowym sumy ubezpieczenia od niezdolności do pracy opiewają najczęściej na kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takie sumy to często odpowiednik jednej wypłaty.

Tylko w ubezpieczeniu indywidualnym możemy zabezpieczyć się na sumy odpowiadające rzeczywistym potrzebom.

Poważna choroba zagrożenie dla programisty

Kiedy rozmawiam o zagrożeniach związanych ze zdrowiem, programiści podchodzą do opcji zdrowotnych w dość podobny sposób. Ich podejście wygląda z grubsza tak: ze złamaną nogą czy ręką, to sobie poradzę, mam oszczędności. Chcę zabezpieczyć te naprawdę grube zdarzenia: śmierć, niezdolność do pracy, poważne choroby. Wymienia właśnie te punkty, które w ubezpieczeniu grupowym są zabezpieczone najsłabiej.

Ubezpieczenie zdrowotne dla programisty

To co ubezpieczenie grupowe czy indywidualne dla programisty?

Najlepiej jedno i drugie 🙂 Ubezpieczenie grupowe często chroni nas szerokim zakresem, ale niestety nie idzie z nami przez całe życie. W branży It często przecież zmieniamy stanowiska pracy. Dodatkowo sumy ubezpieczenia bywają niewystarczające.

Ubezpieczenie indywidualne ma możliwość wykupienia wysokich sum ubezpieczenia, ale jego zakres często jest węższy.

Obawiam się, że nie uda mi się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, które ubezpieczenie jest lepsze. Nie uda się, bo taka jednoznaczna odpowiedz, nie istnieje.

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb, wieku, uwarunkowań zdrowotnych, zasobności portfela czy chęci poświęcenia odpowiedniej ilości czasu niezbędnej do podjęcia decyzji.

Można jedynie pokusić się o wskazanie profilu klienta, który powinien zdecydowanie zainteresować się zakupieniem ubezpieczenia grupowego lub indywidualnego.

Ubezpieczenie dla singla

Jeśli jako programista jesteś w przedziale wiekowym do 25 lat, nie masz jeszcze założonej rodziny, zobowiązań kredytowych. Twoim głównym zmartwieniem może być złamanie nogi w czasie gry w piłkę z kolegami. Powinieneś rozważyć zakupu ubezpieczenia grupowego.

Założyłeś rodzinę, wybudowałeś dom, posadziłeś drzewo?

Jeśli czasy piątkowych i sobotnich imprez masz już za sobą, a nieprzespane noce wynikają z gorączki Twojego syna. Kiedy wstajesz z łóżka, czujesz, że żyjesz, bo odzywa się Twój kręgosłup. Powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu indywidualnym. Pomyśleć szybko, nie za miesiąc, rok, jak minie wojna, kryzys czy inna plaga. Zrób, to zanim coś się stanie. Kiedy zachorujesz, a zachorujesz będziesz zadowolony, że zabezpieczyłeś siebie i rodzinę.

Możliwe, że po przeczytaniu tego artykułu doszedłeś do wniosku, że już czas pomyśleć o ubezpieczeniu. Może masz już ubezpieczenie, ale masz ochotę porozmawiać o jego zakresie. Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy jedyną multiagencją w Polsce specjalizującą się w ubezpieczeniach dla branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *