Co to jest Professional indemnity Insurance- czyli OC zawodowe dla programisty

Co to jest Professional indemnity Insurance- czyli OC zawodowe dla programisty

Z artykułu dowiesz się:

  1. Gdzie kupić Professional Indemnity Insurance dla Programisty?
  2. Ile kosztuje takie ubezpieczenie?
  3. Na jakie punkty ubezpieczenia zwrócić uwagę?

Professional Indemnity Insurance co to jest?

Professional Indemnity Insurance w Polsce może ukrywać się pod nazwą Odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywanego zawodu lub jako Ubezpieczenie zawodowe. Ubezpieczenie wypłaci odszkodowanie za szkody powstałe w wyniku zaniedbania, lub popełnienia błędu przez programistę.  W wielkim skrócie ubezpieczenie to chroni programistę od szkód, które może wyrządzić w czasie wykonywania swojej pracy. Najczęściej chroni przed czystymi stratami finansowymi, które możemy spowodować.

Warto pamiętać, że to ubezpieczenie nie chroni nas przed szkodami na osobach i mieniu. Do tego przeznaczone jest ubezpieczenie Public Liability Insurance. Ten produkt w pracy programisty przydaje się jednak dość rzadko. Może się jednak zdarzyć, że będzie on wymagany w kontrakcie.

Professional Indemnity Insurance w Polsce pod kontrakt programisty

Wymóg wykupienia ubezpieczenia Professional Indemnity w Polsce, czyli ubezpieczenia zawodowego często otrzymują programiści. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, kiedy podpisują kontrakt z firmą z Wielkiej Brytanii lub kilku innych krajów Europy czy świata.

Wymóg wykupienia takiego ubezpieczenia zawodowego można zdecydowanie pochwalić. Ubezpieczenie zawodowe chroni nie tylko zleceniodawcę, ale również wykonawcę. Czyli w naszym przypadku programistę wykonującego usługi na b2b.

Problemem przy zakupie takiego ubezpieczenia jest fakt, że to, co jest możliwe, a nawet bardzo proste w Wielkiej Brytanii w warunkach polskich nie jest już takie proste. Przyczyn takich problemów jest kilka. Przede wszystkim rynek ubezpieczeń dla branży IT jest w Wielkiej Brytanii znacznie lepiej rozwinięty niż w Polsce.

W Polsce Professional Indemnity można tam kupić całkowicie online praktycznie, niezależnie z jaką branżą współpracujemy. W Polsce są branże, których towarzystwa ubezpieczeniowe nie lubią, a nawet się boją. Połączeniem zwiastującym problemy jest branża finansowa wraz z branżą IT.

Kolejnym problemem, który może napotkać programista poszukujący Professional Indemnity Insurance pod kontrakt z krajów Europy są wyższe wymagane sumy ubezpieczenia. Nie rzadko wymaganą sumą ubezpieczenia jest kwota 2 mln Funtów lub Euro. Jeśli pomnożymy tę kwotę przez kurs danej waluty, może okazać się, że wykupienie takiej sumy ubezpieczenia w Polsce może stanowić problem.

Jeśli chcesz, abyśmy przeliczyli składkę dla Twojej firmy, napisz do nas, ofertę otrzymasz jeszcze dziś.

Gdzie kupić w Polsce Professional indemnity Insurance dla programisty?

Zakup tego rodzaju ubezpieczeń nie jest prostym zadaniem. W poszukiwaniu OC zawodowego programista udaje się do towarzystw ubezpieczeniowych, które zna najlepiej Allianz, Aviva, PZU, czy Axa. Niestety te towarzystwa nie specjalizują się w tego typu produktach. Agenci, którzy chcą właściwie obsłużyć klienta, podejmują próby ubezpieczeń, niestety ostatecznie muszą się poddać.

Wiedza, gdzie i w jakich towarzystwach poszukiwać takiego ubezpieczenia jest precyzyjna i niszowa. W całej Polsce są tylko trzy firmy, które skupiają się na obsłudze branży IT. To właśnie Ci brokerzy lub multiagencja wiedzą, jakie ubezpieczenie wybrać.

Trzeba mieć również świadomość, że w zależności od sytuacji ubezpieczeniowej firmy warto wybrać poszczególne rozwiązania. Jeśli programista prowadzi współpracę np. z branżą finansową, oferta ubezpieczeń zawodowych będzie dla niego jeszcze węższa.

Professional indemnity Insurance

Jaka jest cena Professional Indemnity dla programisty?

Cena oczywiście zależy od wielu czynników. Są dwa rodzaje czynników wpływających na cenę ubezpieczenia. Pierwszą grupą są te wpływające na konstrukcję produktu takie jak zakres ubezpieczenia, wyłączenia czy zawarte w ubezpieczeniu sumy gwarancyjne. Drugą grupą czynników są te wynikające z charakteru ubezpieczanego przedsiębiorstwa.

Na zupełnie inną cenę może liczyć właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej, na inną duża firma IT. Na cenę wpływ ma również zakres prowadzonych usług oraz branże, z którymi współpracuje programista.
Ponieważ z naszych usług najczęściej korzystają właściciele JDG, to właśnie ich sytuację omówimy szerzej. Na rynku ubezpieczeniowym w Polsce funkcjonują dwa rodzaje ubezpieczeń zawodowych dla programisty.

Proste i tanie ubezpieczenie OC zawodowe dla programisty

Produkty z uproszczoną analizą ryzyka. W tym przypadku cała analiza ryzyka sprowadza się do kilku pytań, które umożliwiają towarzystwu wykluczenie tego ryzyka, które z punktu widzenia jest niepożądane, w tym rodzaju ubezpieczenia, bazową sumą ubezpieczenia jest kwota 500 tys. Składki za powyższą sumę zaczynają się od kwoty 1350 zł w składce rocznej. Ponieważ składki nie rosną liniowo, warto rozważyć również wyższe sumy ubezpieczenia. Ubezpieczenie na milionowe sumy będzie w tym przypadku oznaczać tylko nieznaczny wzrost składki.

Drugi rodzaj produktów to polisy z indywidualną wyceną ryzyka. Takiej ocenie muszą i powinny podlegać firmy, które po pierwsze nie łapią się na produkty typu ekspres, po drugie z racji swojej wielkości, oraz złożoności procesów powinny większą uwagę zwrócić na zakres proponowanego ryzyka. W tych przypadkach stawki zaczynają się na od kilku tys. złotych, a kończą na dziesiątkach czy nawet setkach tysięcy złotych.

OC programisty pod kontrakt
OC programisty pod kontrakt

Professional Indemnity Insurance w jakich sytuacjach działa takie ubezpieczenie?

Wymienię tylko kilka z wielu powodów, dla których warto wykupić takie ubezpieczenie:

  1. chroni programistów w sytuacji, gdy produkt lub usługa nie spełnia wymienionej w umowie specyfikacji.
  2. Przed czystymi stratami finansowymi, które może spowodować błąd programisty.
  3. Nieumyślnym naruszeniem praw własności intelektualnej, praw autorskich.
  4. Uszkodzeniem dokumentów i danych.

Jakie są wyłączenia w ubezpieczeniu zawodowym?

Jednym z najważniejszych i najbardziej charakterystycznych wyłączeń są szkody w osobowe i majątkowe. Oznacza to, że ubezpieczenie nie ochroni nas wtedy, gdy fizycznie uszkodzimy przedmiot lub zdrowie, życie osoby. Ochronie przed tego rodzaju zdarzeniami służy ubezpieczenie OC działalności gospodarczej, czyli Public Indemnity Insurance.

Kolejnym punktem wyłączonym z ochrony jest jakiekolwiek roszczenie, którego podstawę stanowi opóźnienie w wykonaniu, niewykonaniu lub niepełnym wykonaniu zobowiązania. Oczywiście trzeba mieć świadomość, że niniejsze wyłączenie nie ma zastosowania, jeżeli opóźnienie to jest wynikiem nieprawidłowego działania zawodowego.

Zdarza się również, że z ubezpieczenia mogą być wyłączone terytoria takich Państw jak USA, Kanada. Tutaj ważną rolę powinien pełnić agent lub broker. Powinien poszukać ubezpieczenia, które zakresem obejmuje terytorium Państw, na których działa klient.

Jeśli dotarłeś do tej części artykułu, to znaczy, że temat jest dla ciebie naprawdę interesujący. 

Gdzie można kupić ubezpieczenie OC zawodowe dla programisty?

Duże i powszechnie znane towarzystwa nie specjalizują się w ubezpieczeniach branży IT. Ofert ubezpieczenia zawodowego dla programisty nie znajdziemy w takich towarzystwach jak Nationale Nederlanden, PZU, AXA czy Link4. Najczęściej agenci pracujący dla tych towarzystw będą usiłowali pomóc programiście, ale ostatecznie będą musieli się poddać.

W Polsce jest tylko kilka towarzystw ubezpieczeniowych, które specjalizują się w obsłudze branży IT. Przykładami takich towarzystw są Findia, Colonnade, Leadenhall lub Chubb. W tych właśnie ubezpieczalniach funkcjonują produkty przeznaczone nie tylko dla programistów prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze, ale również dla dużych firm IT.

Czy poszukiwanie ubezpieczenia warto rozpocząć od wyżej wymienionych towarzystw? Niekoniecznie. W tym przypadku przyda się fachowa wiedza agenta lub brokera, który po zadaniu kilku pytań oceni, do jakiego towarzystwa warto się zwrócić.

Na polskim rynku działa tylko kilku brokerów, którzy znają ten rynek. Warto zwrócić się do takiej właśnie firmy. Zaoszczędzi to nie tylko czas i pieniądze, ale da również pewność, że wykupiliśmy dobre ubezpieczenie.