Jak działa ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty?

Jak działa ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak programista może zabezpieczyć płynność finansową w czasie choroby lub wypadku?
  • Ile kosztuje ubezpieczenie utraty dochodu i czy to się opłaca?

Prowadzenie własnej działalności dla programisty wiąże się z zupełnie innymi rodzajami ryzyk w porównaniu do pracy na etacie. Jednym z nich jest utrata dochodu programisty spowodowanej chorobą lub wypadkiem.

Ryzyko to jest zdecydowanie największe dla programisty, który dopiero zaczyna przygodę z własnym biznesem. Pierwszy kontrakt, poruszanie się po nieznanym jeszcze środowisku działalności gospodarczej.

Na szczęście istnieje możliwość wykupienia ubezpieczenia, które przeniesie to ryzyko z programisty na towarzystwo ubezpieczeniowe. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, towarzystwo ubezpieczeniowe Leadenhall stworzyło ubezpieczenie od utraty dochodu. Produkt w przypadku choroby lub wypadku wypłaci osobie prowadzącej działalność równowartość uzyskanych dochodów.

Jak działa ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty?

Programista wybiera sumę ubezpieczenia, która ma stanowić jego miesięczne wynagrodzenie np. 10 tys. W przypadku choroby towarzystwo zacznie wypłacać równowartość sumy ubezpieczenia przeliczoną proporcjonalnie do dni pozostawania na L4.

Warto mieć świadomość, że towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci odszkodowania większego niż 65% średniego miesięcznego przychodu, z ostatniego roku. Z tego powodu warto przeliczyć odpowiednią sumę ubezpieczenia. Oznacza to, że jeśli wystawiamy fakturę na 20 tys. netto, nie ma sensu wykupić świadczenia wyższego niż 13 tys. złotych.

Zaznaczę, że osoby, które dopiero zakładają działalność, mogą połączyć swój przychód z etatu. Ważne, aby stanowisko pracy odpowiadało branży IT.

Jak działa ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty

Ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy. Odszkodowanie może być wypłacane maksymalnie przez 24 miesiące. Nastąpi to nawet wtedy, kiedy zachorujemy w 11 miesiącu trwania ubezpieczenia.

W momencie szkody, żeby otrzymać odszkodowanie, należy przedstawić L4 oraz historię choroby np. prześwietlenie złamanej ręki, poświadczenie wizyty u lekarza rodzinnego.

Ubezpieczenie nie zawiera wymienionej listy chorób uprawniającej do wypłaty świadczenia.
Jeśli zgodnie ze standardem NFZ choremu należy się zwolnienie, towarzystwo wypłaci świadczenie. Oczywiście oprócz wyłączeń zawartych w warunkach ubezpieczenia.

Takim wyłączeniem może być między innymi choroba psychiczna.

Ile kosztuje ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty?

Koszt ubezpieczenie zależy oczywiście od wielu czynników. Na cenę wpływa wiek ubezpieczonego, wysokość sumy ubezpieczenia, warunki zdrowotne czy zakres opcji dodatkowych, które można dokupić.


utrata dochodu

Co zyskuje programista po zakupie ubezpieczenia?

Pierwszą niewątpliwą zaletą jest zabezpieczenie środków na czas choroby. Uzyskiwane kwoty są nieporównywalnie większe niż te uzyskane w czasie choroby ze strony ZUS.

Wypłacone środki pozwolą na utrzymanie firmy i opłacenie bieżących wydatków. Zapewnią również bezpieczeństwo domowego budżetu. Przecież mimo choroby będziemy musieli opłacać czynsz, kredyt czy pozostałe koszty życia.

Bywa, że wypłacane pieniądze są wykorzystywane na proces leczenia i rehabilitacji.
Pozwoli to programiście ominąć kolejki w NFZ. Szybki proces leczenie i rekonwalescencji oznacza również szybszy powrót do pracy.

Trzeba pamiętać, że każdy dzień zwłoki w powrocie programisty do pracy to wymierne straty w przychodach.

Podsumowanie


Prowadząc działalność, opłacamy ubezpieczenia nieruchomości, samochodu czy OC zawodowe. Zabezpieczamy w ten sposób głównie przedmioty, które jak mówią, są rzeczą nabytą.

Musimy pamiętać, że to my jesteśmy najlepszą i często jedyną maszynką do zarabiania pieniędzy. Warto się zabezpieczyć na przyszłość.

Jeśli ubezpieczenie utraty dochodu leże w zakresie Twojego zainteresowania. Zapraszamy do kontaktu. Jesteśmy jedyną multiagencją specjalizującą się w ubezpieczeniach dla branży IT.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *