Właściwe ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcy w branży IT

ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcy w branży IT

Z artykułu dowiesz się:

  1. Dlaczego jako przedsiębiorca branży IT, nie powinieneś opierać się na ubezpieczeniu grupowym?
  2. Poznasz dwa najlepsze sposoby na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcy w branży IT
  3. Otrzymasz gotowy plan na takie zabezpieczenie


Zaznaczę, że mam świadomość, że branża IT to morze różnych stanowisk. Od tych ściśle powiązanych z kodowaniem, po te z kompetencjami zdecydowanie bardziej miękkimi. Niestety w tekście, również na potrzeby SEO, powinno być użyte jedno stanowisko. Domyślnie będzie to programista. Wybacz, jeśli przez to poczujesz się urażony, bo akurat zajmujesz się zupełnie czym innym. 

Ubezpieczenie grupowe w branży IT wady i zalety.

Ubezpieczenie grupowe, szczególnie w dużej firmie ma swoje niewątpliwe zalety. Otrzymujesz szeroki zakres ubezpieczenia. Prawie od wszystkiego możesz być zabezpieczony. Złamania, wizyty w szpitalu, poważne choroby czy śmierć osoby bliskiej. Wszystko to znajdziesz w ubezpieczeniu grupowym. Jeśli więc masz możliwość zawarcia takiego ubezpieczenia, bierz i nie zastanawiaj się długo. 

Niestety taki rodzaj ubezpieczenia grupowego ma również swoje wady. 

Po pierwsze ubezpieczenie jest przywiązane do firm. Oznacza to, że przy zmianie pracodawcy możesz stracić ubezpieczenie. Tak istnieje możliwość wykupienia tak zwanej indywidualnej kontynuacji, ale warunki są często, dużo gorsz niż pierwotnej ofercie. 

Po drugie mimo szerokiego zakresu sumy ubezpieczenia są często dość niskie. Jeśli zwrócisz uwagę na te punkty, które szczególnie dla programisty mogą być kluczowe. Myślę tutaj o trwałej niezdolności do pracy czy poważnej chorobie. Znajdziesz tam sumy na poziomie w okolicach kilkunastu tysięcy złotych. Czasami będą trochę niższe lub wyższe, ale w zasadzie ten rząd wielkości. Wyobraź sobie, że jako programista prowadzący JDG otrzymujesz  straszną diagnozę: nowotwór. Zgłaszasz roszczenie i otrzymujesz 9 tys. złotych. Pewnie poczujesz się słabo, bo nie jest to nawet jedna twoja wypłata. Pieniądze na leczenie będziesz musiał poszukać we własnych oszczędnościach.  Jeśli je masz, to super, ale jeśli właśnie kupiłeś mieszkanie lub budujesz dom, kwota oszczędności może nie być wystarczająca na leczenie. 

Co zrobić w takiem przypadku, jak się zabezpieczyć ? Odpowiedzą, może być zestaw indywidualnych ubezpieczeń, przystosowanych do potrzeb programisty na JDG.

Ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty.

Ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty

Prowadzisz działalność jako programista. Zdajesz sobie sprawę, że zabezpieczenia na wypadek choroby, czy wypadku jest nieporównywalnie mniejsze na JDG niż to na etacie. Jeśli zachorujesz, otrzymasz wynagrodzenie dzienne, któremu bliżej będzie do Twojej stawki godzinowej. Na szczęście nie musi tak być. 

Z pomocą może przyjść ubezpieczenie utraty dochodu. 

Jak działa ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty?

Programista wybiera sumę ubezpieczenia, która będzie stanowić jego miesięczne wynagrodzenie w przypadku choroby lub wypadku. Najczęściej wybieranym świadczeniem jest suma 10 tys. miesięcznej wypłaty.

Jeśli ulegniesz wypadkowi lub zachorujesz wystarczy przesłać do towarzystwa L4 wraz z historią choroby. Jeśli złamałeś nogę, historią choroby będzie rentgen złamanej nogi. Świadczenie może być wypłacane nawet 24 miesiące, jeśli tak długo będzie trwała Twoja choroba.

Ubezpieczenie zapewni Ci płynność finansową w czasie choroby. Oczywiście możesz na L4 żyć z oszczędności, ale po co. 

ile kosztuje ubezpieczenie utraty dochodu dla programisty

Oczywiście, jak zawsze w takich przypadkach składka zależy od wielu zmiennych. Wpływ na składkę mają takie czynniki, jak wiek ubezpieczonego, wybrana suma ubezpieczenia, zakres wybranych opcji oraz stan zdrowia. 

Na szczęście w przypadku ubezpieczenia utraty dochodu składki nie będą ulegać znacznym zmianom. Można oszacować, że 10 tys. sumy ubezpieczenia będzie kosztować 200 zł miesięcznie. 

Czy ubezpieczenie utraty dochodu wystarczy, aby zapewnić ochronę na B2B ?

Tak, ubezpieczenie utraty dochodu zapewnia płynność w czasie choroby. Chorujesz, ale nie czujesz, że nie zarabiasz. Jest tylko jeszcze jeden problem. Jeśli poważnie zachorujesz albo ulegniesz wypadkowi, będziesz potrzebować środków na leczenie.  

W razie poważnej choroby, takiej jak nowotwór czy udar, będziesz potrzebować poważnych zastrzyków finansowych. Jak możesz zapewnić sobie zarówno płynność, jak i środki na leczenie ? Doskonałym rozwiązaniem będzie połączenie ubezpieczenia utraty dochodu z kompleksowym ubezpieczenie zdrowotnym. 

Jak działa indywidualne ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorcy w branży IT?

Jeśli otrzymasz diagnozę tą, której większość z nas najbardziej się obawia np: nowotwór, zrozumiesz, że ubezpieczenie grupowe nie wystarczy, aby podjąć leczenie. Przy tego typu chorobach, często  potrzebne są środki finansowe sięgające setek tysięcy złotych. 

Owszem jeśli wcześniej zakupiłeś ubezpieczenie,  od  utraty dochodu będzie, Ci dużo łatwiej. Możesz się skupić na leczeniu, a pieniądze na bieżące opłaty otrzymasz z ubezpieczenia. Jednak będziesz potrzebować dodatkowo 100 tys. lub znacznie więcej na samą terapię. 

Jak rozwiązać taki problem ? Z pomocą przyjdzie tutaj indywidualne ubezpieczenie zdrowotne. Jak jest przewaga takiego ubezpieczenia, w porównaniu do ubezpieczenia grupowego ? Ubezpieczenie indywidualne zawiera się często trudniej niż ubezpieczenie grupowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że posiada ono ankietę medyczną na poziomie wniosku. Taka ankieta pozwala ocenić towarzystwu ubezpieczeniowemu ryzyko. Sprawia również, że kupowane sumy ubezpieczenia mogą być wielokrotnie wyższe niż w ubezpieczeniu grupowym. 

Ta cecha jest bardzo ważna właśnie dla przedsiębiorcy w branży IT. Dlaczego? Z moich obserwacji wynika, że programista zarabia około 70% przychodu całej rodziny. Jeśli dana rodzina odbiega od tego schematu, często okazuje się, że żona również pracuje w IT 🙂  Z tego właśnie powodu programista ( po raz kolejny zaznaczam, wiem, że branżą IT to nie tylko programiści ) powinien wykupić solidne sumy ubezpieczenia. Jego lub coraz częściej w branży IT jej choroba, będzie mieć ogromne skutki finansowe dla całej rodziny.

W ubezpieczenie ma postać drzewka. Głównym pniem  będzie ubezpieczenie na życie. Oczywiście jeśli jesteś singlem, może prawie wcale nie zależeć Ci na tej opcji. Możesz ją wykupić na zupełnie symboliczną sumę.

 

Dodatkowo możesz zabezpieczyć się, wykupując takie opcje jak:

  • Poważne zachorowanie – Zawiera zestaw kilkudziesięciu zdarzeń chorobowych jak udar, nowotwór złośliwy, zawał i wiele innych
  • Niezdolność do pracy– Ta opcja zabezpieczy Cię na wypadek trwałe niezdolności do pracy
  • Leczenie za granicą – Można powiedzieć, że jest to hit sprzedażowy. Jeśli otrzymasz diagnozę nowotwór, będziesz mógł się leczyć w najlepszych klinikach na świecie. Będziesz mieć do dyspozycji do 2 mln EUR na leczenie. To naprawdę solidna kwota.
  • Leczenie szpitalne– Ochroni Cię na wypadek wizyt w szpitalu. Zarówno wtedy kiedy zdarzenie będzie bardzo poważne, jak i wtedy kiedy wycinane będą np migdałki. 
  • Zabezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków– te opcje mogą pokryć koszty leczenia i rehabilitacji 

Tak wiem znaczna część przedsiębiorców branży IT ma już jakieś tego typu ubezpieczenie. Niestety z naciskiem na słowo jakieś. Część z nich, po pytaniu, jakie to ubezpieczenie ma problem z przypomnienie sobie nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego. Co dopiero mówić o zakresie ubezpieczenia. Często posiadane ubezpieczenie zawierali wtedy kiedy byli na początku swojej drogi w dorosłe życie. Dziś mają żony, mężów, dzieci, kredyty, a ich ubezpieczenia wyglądają tak samo jak wtedy, kiedy byli singlami. 

Co robić w takim razie ?

Może już czas odkurzyć swoje polisy. Sprawdzić warunki i zakres. Zrobić audyt ubezpieczeń. Stworzyć kompleksowy pakiet ubezpieczeniowy, który pozwoli nam nie tylko zabezpieczyć płynność finansową naszej firmy i rodziny, ale również zapewni solidne środki na leczenie. 


FAQ

Ubezpieczenie utraty dochodu zapewnia programistom finansową ochronę w przypadku choroby lub wypadku, oferując miesięczne wynagrodzenie adekwatne do ich potrzeb. Jest to szczególnie istotne dla programistów na JDG, gdzie zabezpieczenia są mniejsze niż na etacie.

Ubezpieczenie utraty dochodu gwarantuje płynność finansową w przypadku choroby lub wypadku, zastępując miesięczne wynagrodzenie. Świadczenie, które często wynosi około 10 tys. zł miesięcznie, może być wypłacane do 24 miesięcy, zapewniając stabilność finansową w trudnych okresach.

Możesz rozważyć opcje takie jak poważne zachorowanie (np. nowotwór, udar), niezdolność do pracy, leczenie za granicą z dużym budżetem (do 2 mln EUR), leczenie szpitalne oraz ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków, co zapewnia kompleksowe zabezpieczenie.

Koszt takiego ubezpieczenia zależy od wieku ubezpieczonego, wybranej sumy ubezpieczenia, zakresu wybranych opcji oraz stanu zdrowia.

Ubezpieczenie grupowe w branży IT oferuje szeroki zakres ochrony, ale jest związane z konkretnym pracodawcą i może mieć ograniczone sumy ubezpieczenia. Indywidualne ubezpieczenie, chociaż trudniej dostępne, pozwala na wyższe sumy ubezpieczenia i jest niezależne od pracodawcy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *